O množírnách bez cenzury: Novela veterinárního zákona je jen první krok. Co se musí ještě změnit?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Názory bez cenzury - Problém množíren

reklama

Na začátku listopadu vešla v platnost novela veterinárního zákona, od které si zákonodárci slibují, že zatočí s milionovým byznysem množíren. Ve studiu online pořadu Názory bez cenzury se europoslanec a patron Home4pets Jiří Pospíšil (TOP 09) a ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek shodli na tom, že je to pouze první krok v celém procesu. Kde vidí prostor ke zlepšení?

„Musím říct, že je to krok dobrým směrem, ale je to pouze první krok a pokud nebudou další úpravy a nezlepší se hlavně vymahatelnost práva a pravomoci státní veterinární správy, tak tato novela samotná problém množíren nevyřeší,“ uvedl v online pořadu Názory bez cenzury europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle něj to ale není pouze problém České republiky, nýbrž celé Evropské unie. „Je to téma, které nesouvisí pouze s chováním českých množitelů, ale i s chováním zákazníků v západních zemích, kteří od nás chudáky týraná štěňata kupují,“ upřesnil Pospíšil s tím, že právě ani Evropa na západě o této problematice nechce moc slyšet.

Nadace na Ochranu zvířat byla první z organizací, která k novele veterinárního zákona předložila pozměňovací návrhy. „Snažili jsme se do toho vstoupit se zavedením povinnosti celoplošného nezaměnitelného značení, ale v provázanosti právě s registrací toho označeného zvířete v nějaké spisové evidenci na takzvané centrální úrovni. To se bohužel nestalo,“ upřesnila ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek.

Podle Hodek stačila jednoduchá změna vyhlášky

Hosté rozhodně uvítali, že v novele je přesná definice toho, co je útulek pro zvířata a jeho registrace u příslušné pobočky veterinární správy. „Je tam také samozřejmě zpřísnění například odchytu zvířat. Nicméně jak už řekl pan doktor (Jiří Pospíšil- pozn. red.) ta novela veterinárního zákona neřeší systémově regulaci chovu, reprodukce a odebírání mláďat u zvířat v zájmovém chovu a teď se bavíme zejména o psech a kočkách,“ vysvětlila Hodek.

Přitom podle ní stačilo rozšířit zákon o ochraně zvířat proti týrání, ve kterém je obsažena vyhláška o stanovení podmínek při chovu psů a koček. „Tato vyhláška stanovuje nejen podmínky řádného chovu, ale také například věk od kdy mohou být feny nebo kočky nakryty, zároveň to platí i u kocourů a psů, stejně tak stanovuje minimální věk pro odběr mláďat od matky zároveň, a také uvádí, kolikrát je možné nakrývat,“ informovala Hodek s tím, že momentálně je obecně závazná pouze pro takzvané organizované chovatele a chovatele s živnostenským oprávněním. „Stačilo jednoduše tu obecnou závaznost rozšířit na všechny vlastníky psů a koček a tím by se to vyřešilo,“ uzavřela.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!