Na začátku listopadu vešla v platnost novela veterinárního zákona, od které si zákonodárci slibují, že zatočí s milionovým byznysem množíren. Ve studiu online pořadu Názory bez cenzury se europoslanec a patron Home4pets Jiří Pospíšil (TOP 09) a ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek shodli na tom, že je to pouze první krok v celém procesu. Kde vidí prostor ke zlepšení?
„Musím říct, že je to krok dobrým směrem, ale je to pouze první krok a pokud nebudou další úpravy a nezlepší se hlavně vymahatelnost práva a pravomoci státní veterinární správy, tak tato novela samotná problém množíren nevyřeší,“ uvedl v online pořadu Názory bez cenzury europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Podle něj to ale není pouze problém České republiky, nýbrž celé Evropské unie. „Je to téma, které nesouvisí pouze s chováním českých množitelů, ale i s chováním zákazníků v západních zemích, kteří od nás chudáky týraná štěňata kupují,“ upřesnil Pospíšil s tím, že právě ani Evropa na západě o této problematice nechce moc slyšet.
Nadace na Ochranu zvířat byla první z organizací, která k novele veterinárního zákona předložila pozměňovací návrhy. „Snažili jsme se do toho vstoupit se zavedením povinnosti celoplošného nezaměnitelného značení, ale v provázanosti právě s registrací toho označeného zvířete v nějaké spisové evidenci na takzvané centrální úrovni. To se bohužel nestalo,“ upřesnila ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek.
Podle Hodek stačila jednoduchá změna vyhlášky
Hosté rozhodně uvítali, že v novele je přesná definice toho, co je útulek pro zvířata a jeho registrace u příslušné pobočky veterinární správy. „Je tam také samozřejmě zpřísnění například odchytu zvířat. Nicméně jak už řekl pan doktor (Jiří Pospíšil- pozn. red.) ta novela veterinárního zákona neřeší systémově regulaci chovu, reprodukce a odebírání mláďat u zvířat v zájmovém chovu a teď se bavíme zejména o psech a kočkách,“ vysvětlila Hodek.
Přitom podle ní stačilo rozšířit zákon o ochraně zvířat proti týrání, ve kterém je obsažena vyhláška o stanovení podmínek při chovu psů a koček. „Tato vyhláška stanovuje nejen podmínky řádného chovu, ale také například věk od kdy mohou být feny nebo kočky nakryty, zároveň to platí i u kocourů a psů, stejně tak stanovuje minimální věk pro odběr mláďat od matky zároveň, a také uvádí, kolikrát je možné nakrývat,“ informovala Hodek s tím, že momentálně je obecně závazná pouze pro takzvané organizované chovatele a chovatele s živnostenským oprávněním. „Stačilo jednoduše tu obecnou závaznost rozšířit na všechny vlastníky psů a koček a tím by se to vyřešilo,“ uzavřela.