O prvním dojmu nerozhoduje chování ani oční kontakt. Podle čeho posuzujeme neznámé lidi?

První dojem si lidé překvapivě nejčastěji nevytvářejí na základě očního kontaktu nebo potřesení rukou. Podle průzkumu publikovaného v časopise Psychological Science si nejčastěji děláme závěry o osobnosti cizího člověka na základě tvaru těla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

„Stereotypy související s tvarem těla mohou přispět k tomu, jak posuzujeme a jednáme s cizinci, nebo čerstvými známými,“ uvedl vedoucí autor studie Ying Hu.

Huovy studie se zúčastnilo 76 vysokoškoláků, kteří měli tendenci spojovat těžší a objemnější lidi s negativními vlastnostmi, jako jsou lenost a nedbalost. Naopak štíhlejší a lehčí lidi si spojovali s povahovými rysy jako je silné sebevědomí nebo nadšení.

I když jsou vaši rodiče silnější, vy můžete mít perfektní postavu

Geny: Jak moc nás ovlivňují při hubnutí a tvarování těla?

Klasické obrysy těla evokují v lidech spíše aktivní povahové rysy

Účastníci si rovněž asociovali klasické ženské křivky a mužská těla s širokými rameny s „aktivnějšími" povahovými znaky, například s rozvážností, otevřenosti (extroverzí) nebo podrážděností. Na druhou stranu těla „zakulacenějšího" tvaru si respondenti spojovali spíše s pasivnějšími povahovými rysy, jakými jsou důvěryhodnost, ostýchavost a spolehlivost.

„Podle toho, co víme, se jedná o první studii, která zvažuje roli více aspektů tvaru lidského těla (mimo výšku a váhu) v posuzování druhých lidí,“ uvedla její spoluautorka Alice O’Toole.

reklama

reklama