O víkendu si pospíme o hodinu méně

Ze soboty na neděli nastane opět letní čas. Ve dvě hodiny ráno se ručičky posunou o hodinu dopředu a původní zimní čas se nám vrátí až 25. října. Podle rozhodnutí Evropského parlamentu se ale bude čas měnit už jen do roku 2021, přičemž si každý členský stát bude moci vybrat, zda zůstane trvale u zimního, či u letního.
Tikající hodiny jsou nepřítel.
Tikající hodiny jsou nepřítel.
istock.com

reklama

Střídání letního a zimního času má podle odborníků negativní vliv na zdraví lidí, přičemž svůj původní účel ze začátku 20. let minulého století, tedy šetření energie, již dávno neplní. Podle expertů je totiž úspora energie následkem tohoto kroku zanedbatelná. Europoslanci se o návrhu zrušit změny času začali bavit již v roce 2017, do letošního dubna pak mají informovat Evropskou komisi, zda pro svou zemi chtějí zimní či letní variantu.

Evropský parlament

Umírají ti, kteří pomáhali budovat svobodnou Evropu! Unijní úřady zaspaly! Europoslanci spílali před poloprázdným plénem

Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR, loni sdělila ČTK, že hodinový posun může u lidí zapříčinit problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Statisticky je také vyšší počet dopravích nehod po přechodu na letní čas, ačkoli ten má sám o sobě na lidský organismus pozitivní vliv. Podle agentury STEM/MARK je pro zrušení změny času až 70 procent obyvatel Česka.

reklama

reklama