Občan druhé kategorie? Zdravotně postižení dostávají místo peněz poukázky

Od 1. prosince dostávají zdravotně postižení lidé místo peněz poukázky. Stát tímto způsobem vyplácí část dávek v hmotné nouzi. Lidé si ale stěžují, že papírové poukázky, které navíc mohou použít jen v některých obchodech, z nich dělají občany druhé kategorie.
20. 01. 2017 ZPRÁVY: MÍSTO PENĚZ DOSTÁVAJÍ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ LIDÉ STRAVENKY
20. 01. 2017 ZPRÁVY: MÍSTO PENĚZ DOSTÁVAJÍ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ LIDÉ STRAVENKY

Problém je v tom, že stát od 1. prosince loňského roku posílá lidem s přiznanou invaliditou až 2 třetiny dávek v hmotné nouzi v papírových poukázkách, v podstatě ve stravenkách. Týká se to třeba i rodičů, kteří pečují o postižené děti. Šéf národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása říká, že mu od lidí chodí celá řada stížností, že se jim nový systém nelíbí.

„Ti lidé si nemohou zvýšit svojí práci příjmy. Mají pouze minimální důchod a teď dostávají poukázky a vlastně oni je musí utrácet v obchodech, které třeba na vsi ani nejsou. Musí si docházet na úřady práce, vyzvednout ty poukázky,“ říká Krása.

ilustrační foto

Ženu v baru napadl muž. V nemocnici zjistila že násilníkem je doktor, který ji má ošetřit

Navíc jim prý v obchodech nadávají do sociálních případů, když platí poukázkou a ne penězi. Paní Bártová ze Zlína odešla do předčasného důchodu a je částečně invalidní. Ke starobnímu důchodu dostává dávky v hmotné nouzi částečně právě ve stravenkách.

„Já nejsem ani alkoholik ani gamblér a nic podobnýho. Jsme normálně slušní lidé a nevím, proč bych měla dostávat nějaké stravenky, kde mám určené, kde si to můžu zpeněžit,“ řekla Jarmila Bártová ze Zlína.

Poukázky prý přijímají hlavně v dražších obchodech, kam paní Bártová nechodí. Ministerstvo práce tvrdí, že o problému ví, a že věc řeší.

„Ministerstvo práce chystá úpravu uvedeného ustanovení. Změnu je však nutné provést změnou zákona a jeho účinnost závisí na rychlosti legislativního procesu,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Jak nám dnes potvrdil Václav Krása, Národní rada osob se zdravotním postižením už má připravený vlastní návrh zákona, kterého by se měla ujmout skupina poslanců a protlačit ho sněmovnou. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama