Obce na severu se brání přílivu problémových lidí

Novela zákona o hmotné nouzi dovoluje městům omezit výplatu dávek na bydlení sociálně slabým. Agentura pro sociální začleňování ale varuje, že se to může obrátit proti samotným městům i občanům.
20. 7. 2017 ZPRÁVY: Města můžou omezit doplatky na bydlení těm, kteří se stěhují do problémových
20. 7. 2017 ZPRÁVY: Města můžou omezit doplatky na bydlení těm, kteří se stěhují do problémových

reklama

Lidé pobírající sociální dávky, kteří se budou chtít přestěhovat do lokalit označených jako problémové, nebudou dostávat doplatek na bydlení. Využít novely zákona se zatím rozhodly Jirkov a Děčín. Lidově řečeno, už nechtějí, aby se problémoví lidé soustřeďovali v takzvaných ghetech.

„Samozřejmě největší problém je s koncentrací těch lidí. Přesněji se stěhováním těch lidí, takže my od toho očekáváme, že se aspoň z části sníží ty negativní vlivy.“ řekl starosta Jirkova Radek Štejnar. Vládní agentura pro sociální začleňování ale tvrdí, že novela zákona je spíše nešťastná. Jednak to pro obce může znamenat hromadu budoucích žalob. A také místo aby novela problém řešila, může ho paradoxně ještě rozšířit.

Někteří představitelé města se domnívají, že ve chvíli, kdy ten daný jednotlivec přestane mít dávku, tak se začne stěhovat. Začne migrace, který údajně může být nekontrolovatelná, a to jak v rámci města, tak i republiky. 

Tak či tak chtějí například v Děčíně novelu do praxe zavést v problémovém domě v Zelené ulici. V Jirkově jde pak o celé lokality – Nové Ervěnice a Krušnohorskou ulici. Tam by mělo opatření začít platit za pár týdnů.

reklama

reklama