Obchod ve Skotsku zaměstnal prvního robotického asistenta. Po pouhém týdnu ale dostal padáka

První robot, který byl kdy zaměstnán, se moc neosvědčil. „Robo-prodavač“ byl propuštěn pouhý týden po svém nástupu do funkce asistenta v obchodě s potravinami. A důvod? Lidem ve výkonu roboti stále nestačí.
robot - ilustrační foto
robot - ilustrační foto

reklama

Fabio je robot vyrobený japonskou společností Softbank. Supermarket Margiotta ve městě Edinburgh ve Skotsku Fabia vzal do týmu v rámci experimentu vedeným kolektivem z Heriot-Watt Univerzity. Celý pokus byl také dokumentován pro stanici BBC a jejich dokument Six Robots and Us.

„Mysleli jsme, že robot bude skvělým pomocníkem a „doplňkem“ našeho obchodu. Chtěli jsme zákazníkům ukázat něco nového, neotřelého,“ řekla k experimentu Elena Margiotta, která rodinný supermarket provozuje.

Jenže nadšení vystřídalo zklamání. Jak se ukázalo, robot nebyl tak efektivní, jak si vedení obchodu představovalo. Fabio především nedokázal pomoci zákazníkům v jednoduchých otázka, jako například kde mohou nalézt pivo. Zatímco zákazníci chtěli ukázat, v jaké části obchodu se pivo nachází, robot jim poskytl jen strohou informaci, že jimi požadovaný drink naleznou v „sekci alkoholických nápojů“.

ilustrační foto

Labutí roboti? Ano! V Singapuru kontrolují kvalitu vody

„Komunikace mezi robotem a zákazníky nebyly vždy uspokojivé. Problémem byly také omezené pohybové schopnosti robota, který se nedokázal obratně pohybovat po obchodě a nasměrovat zákazníky tam, kam potřebovali,“ pokračuje Elena.

Překvapením celého experimentu byl však vztah ostatních zaměstnanců k robotickému asistentovi. Lidští kolegové si ho zamilovali! „Jedna z věcí, které jsme opravdu nečekali, byl fakt, jak robota přijali ostatní zaměstnanci obchodu. S naprostou přirozeností ho přijali mezi sebe, jako by to byl člověk z masa a kostí,“ řekl dr. Oliver Lemon, jenž se podílel na experimentu.

Jak je vidět, přátelé si roboti umí dělat snadno, ale do práce se moc nehrnou. 

reklama

reklama