Obliba festivalu psího masa klesá. I tak během něj zemřou tisíce psů

Ve východočínském městě Jü-lin dnes začal kontroverzní Lychee and Dog Meat Festival. Jak název napovídá, organizátoři lákají návštěvníky především na čínské ovoce a psí maso. Festival je proto trnem v oku všem ochráncům zvířat a každoročně se kvůli němu pořádají protesty nejen po celé Číně. A právě to má podle některých za následek, že obliba akce stále klesá.
Festival psího masa v čínském Jü-linu
Festival psího masa v čínském Jü-linu
Getty Images

reklama

Jü-linský festival psího masa, který začal dnes a potrvá do 30. června, se v Číně těší stále značné popularitě. Server Daily Mail ale informuje, že oblíbenost kontroverzní akce pomalu klesá. V minulosti bylo jen kvůli festivalu zabito každý rok přibližně 10 tisíc psů. Letos by to podle organizace Animals Asia mělo být okolo tisíce psů. Human Society International zase odhaduje 3 – 5 tisíc psích obětí. I při těch nejvyšších odhadech se ale jedná o polovinu zabitých psů oproti časům minulým.

 

Ochránci zvířat mají za to, že za poklesem popularity festivalu stojí protesty a petice za zakázání akce. Demonstrace se postupně přenesly z Číny do téměř celého světa. Aktivistům nevadí jen samotná konzumace psů. Upozorňují také, že psi, kteří jsou do města naváženi, musí mnohdy urazit dlouhou, strastiplnou cestu namačkaní v malých klíckách. Ačkoliv to prodejci popírají, psi bývají podle aktivistů často brutálně zabíjeni přímo na pultech stánků, aby maso bylo co nejčerstvější. Mnoho psů prý navíc bývá nelegálně odcizeno.

 

I proto podle zpravodaje Daily Mailu provází letošní ročník „značná přítomnost policie“. Přesto se ale objevují pro Evropany jen těžko pochopitelné scény. Jedna z fotografií například zachycuje, jak trhovci přepravují mrtvé a srsti zbavené psy na skútrech nebo v kufru auta.

Letos se proti festivalu protestovalo i přímo v místě jeho konání. Po celém městě se objevily plakáty vyzývající k bojkotu akce. Zatímco někteří ochránci zvířat se soustředí především na protesty proti tomuto festivalu, jiní jsou toho názoru, že by veřejnost měla věnovat pozornost celkovému nelegálnímu obchodu se psím masem. Podle odhadů je totiž v Číně kvůli masu každoročně zabito na 10 milionů psů. „Obrázky psů namačkaných v malých klíckách jsou naprosto otřesné, ale děje se to každý den celoročně ve stovkách měst,“ vysvětlila zakladatelka organizace Animals Asia, Jill Robinsonová.

reklama

reklama