Obraz anonymního umělce se šimpanzi v britském parlamentu prodán v Londýně za dechberoucí částku

Obraz anonymního britského umělce Banksyho zobrazující dolní sněmovnu britského parlamentu obsazenou šimpanzi byl v aukci vydražen za zhruba 286 milionů korun (necelých 9,9 milionu liber). Informoval o tom server BBC.
04. 10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BREXITOVÁ SATIRA S LIDOOPY PŘEKONALA OČEKÁVÁNÍ
04. 10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BREXITOVÁ SATIRA S LIDOOPY PŘEKONALA OČEKÁVÁNÍ

reklama

Čtyři metry široké umělecké dílo „Devolved Parlament“ (Postoupený parlament) namaloval anonymní umělec pocházející z bristolské undergroundové scény s pseudonymem Banksy v roce 2009.

Obraz prodán za pětinásobek odhadované ceny

Odhadovaná prodejní cena se pohybovala mezi 1,5 až 2 miliony liber. Obraz se tak v londýnské Sotheby's, což je nejstarší a největší firma pořádající aukce výtvarného umění, prodal za téměř pětinásobek očekávané ceny. Skoro devítinásobně pak obraz překonal předchozí nejdražší Banksyho malbu „Keep It Spotless“ prodanou za 1,4 milionu liber (zhruba 40,6 milionu korun) v roce 2008.

Einsteinova teorie štěstí

Einsteinův „Boží dopis“ se v aukci vydražil za více než 60 milionů korun

„Rekordní cena pro Banksyho malbu stanovena dnes v noci v aukci,“ napsal sám umělec Banksy na Instagramu. „Ostuda, že ho stále nevlastním.“

Popularita obrazu vynesla muzeum k nejnavštěvovanějším

Obraz, původně vystavovaný v muzeu v Bristolu, je největší známé umělcovo dílo na plátně a v prvním roce vystavení přilákal na 300 tisíc návštěvníků, čímž z muzea udělal v roce 2009 jednu z nejnavštěvovanějších výstav na světě. Neznámý vlastník obrazu pak zapůjčil obraz v tomto roce opět muzeu při příležitosti  desátého výročí od uvedení a plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Aukční síň Sotheby's na Twitteru uvedla, že se malba prodala za 9,8795 milionu euro po třináctiminutové nabídkové bitvě. „Bez ohledu na to, kde v debatě o brexitu stojíte, není pochyb o tom, že tato práce je nyní relevantnější než kdy dříve,“ uvedla firma.

reklama

reklama