Obří asteroid Florence proletí kolem Země

ilustrační foto- asteroid
ilustrační foto- asteroid
youtube.com/NBC News

reklama

Již dnes se k naší Zemi přiblíží obrovský asteroid Florence. Odhadem má v průměru něco přes čtyři kilometry a Zemi by měl minout přibližně ve vzdálenosti sedmi milionů kilometrů.

Tato vzdálenost není ničím výjimečná, za to asteroid je největší od roku 1890. Astronomům se tak naskýtá jedinečná příležitost Florence důkladně prozkoumat.

„Asteroid bude pozorovatelný většinu noci, nejlépe kolem půlnoci. Bude se pohybovat mezi souhvězdími Vodnáře a Koníka,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky pro Český rozhlas.

Vědci se díky relativně krátké vzdálenosti asteroidu od Země zaměří na zkoumání detailů povrchu. A ke studiu využijí astronomové nejrůznější přístroje. „Kromě optických dalekohledů, kterých bude po Zemi celá řada, budou použity také dva radary, které budou mapovat povrch tohoto asteroidu v detailu. Budou také pátrat po možných satelitech v okolí tohoto tělesa, protože podle toho, co už o něm víme, existují náznaky, že nejde jen o jedno těleso, ale o dvě, která kolem sebe obíhají,“ vysvětlil Pravec pro Český rozhlas.

 

Pozorovat asteroid Florence jako laik ale nebude tak snadné. Ke sledování musíte mít k dispozici tzv. efemeridu, tedy tabulku či počítačový program, který dokáže vypočítat polohu nebeských těles v daném čase. Dále potřebujete dalekohled o průměru alespoň 10 centimetrů.

Asteroid Florence byl astronomy objeven v roce 1981. Nově nalezené asteroidy jsou nejprve označeny číslem a jméno získají až poté, kdy je přesně určena jejich dráha. Jméno Florence vybral tomuto obrovskému asteroidu jeho objevitel, australský astronom Bob Glass. Jméno má tak asteroid po anglické ošetřovatelce Florence Nightingale.

Příští „schůzku“ s asteroidem takové velikosti bude mít Země podle vědců až v roce 2500.  

reklama

reklama