Obvinění v případu sestřelení letadla malajsijských aerolinií MH17: Ministr, veterán a separatističtí vůdci. Malajsijský prezident: Kde jsou důkazy?

Obvinění v případu sestřelení letadla malajsijských aerolinií MH17: Ministr, veterán a separatističtí vůdci. Malajsijský prezident: Kde jsou důkazy?

Boeing 777 linky malajsijských aerolinií MH17 letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru byl sestřelen nad Donbasem 17. července 2014. Vrak letadla byl nalezen 60 kilometrů od ruských hranic. Všech 298 cestujících s posádkou zemřelo. Nizozemská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že letadlo bylo sestřeleno raketou ze země z protivzdušné obrany Buk. Skupina mezinárodních vyšetřovatelů dnes v nizozemském Nieuwegeinu oznámila první jména podezřelých ze sestřelení letadla.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů (Joint Investigation Team - JIT), expertů z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že letoun Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk. Dnes skupina uvedla čtyři osoby údajně zodpovědné za sestřelení letadla: Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Letadlo bylo sestřeleno ruskou vojenskou raketou. Raketový systém byl podle zjištění přesunut na Ukrajinu z ruského Kursku. Vozidla v konvoji nesoucí raketu patřila ruským ozbrojeným silám. To jsou již známá fakta, uváděná již dříve nizozemskou vyšetřovací komisí.

Stránky investigativních novinářů Balingcat a také nizozemská televize NOS již dopředu uvedly, že mezi podezřelými by mohli být veterán ruské armádní rozvědky GRU Sergej „Chmury“ Dubinskij, jehož hovor se separatisty byl nahrán. Na druhé straně hovoru údajně měli být separatističtí vůdci Igor Bezler a Nikolaj Kozitsyn, kteří se přiznali, že to byli oni, se kterými byl veden hovor. Ten se právě měl týkat dopravní trasy rakety Buk-M1, která byla následně odpálena. Komise musela analyzovat celkem 150 tisíc telefonických hovorů, které zaslala ukrajinská strana.

Dnes ve 13 hodin byla zveřejněna jména podezřelých ze sestřelení letadla. Mimo již uvedeného Dubinského je jím Oleg Pulatov. Pracoval pod volací značkou "Gjurza" a podle nizozemské internetové publikace Nieuwsuur byl zástupcem shora uvedeného Dubinského a pomáhal v koordinaci pohybu systému protivzdušné obrany Buk. Další ze jmenovaných, Leonid Charčenko, je občanem Ukrajiny a pracoval na Donbasu pod krycím jménem "Mole". Podle vyšetřovatelů byl zapojen do ochrany instalace Buku u místa startu a je možné, že koordinoval přepravu Buku zpět z Doněcku do Ruska. Rus Igor Girkin (Strelkov) je nejvýše z nich postavený, je ministrem obrany Doněcké lidové republiky.

Názor protistrany

Rovněž v Rusku bylo provedeno nezávislé znalecké posouzení. Byla použita kabina Il-86 letadla podobná u Boeingu 777 a stejně tak ke zkoušce se využilo rakety stejného typu - Buk. Ruská strana dospěla k závěru, že letadlo mohlo být sestřeleno z území, které bylo ovládáno ukrajinskými vojsky dne 17. července 2014, a nikoli příslušníky separatistů.

Ruská média píší o tom, že nelze brát vážně závěry mezinárodní vyšetřovací komise, neboť materiály poskytnuté ruskou stranou byly ignorovány a naopak byla do vyšetřování zapojena Ukrajina.

Navíc před měsícem malajsijský premiér Mahathir Mohamad zpochybnil zjištění a řekl, že nevěří, že by ruská armáda odpálila raketu. Mimo jiné uvedl, že vyšetřování sice ukázalo, že raketa byla vyrobena v Rusku, ale podle Mohamada mohla být vypálena ukrajinskými vojsky. „Nemyslím si, že za vypuštění rakety jsou zodpovědni vysoce disciplinovaní lidé,“ řekl prezident a ptá se: „Obviňuje se Rusko, ale kde jsou důkazy?"

VIDEO

Mirko Radušević

Tagy: