Obžaloba na Donalda Trumpa byla doručena do Senátu. Řízení začne příští úterý

Do amerického Senátu byla ve středu doručena ústavní žaloba Demokratů na amerického prezidenta Donalda Trumpa vinící ho ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Do pohybu se tak dá třetí pokus v historii USA o sesazení tamního prezidenta z funkce. Informovaly o tom světové agentury.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
AP news

reklama

Republikánský šéf Senátu Mitch McConnell oznámil, že ústavní žaloba bude komoře formálně přečtena ve čtvrtek v poledne tamního času, načež složí přísahu předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který proces povede. Samotný proces žaloby má být zahájen v úterý 21. ledna, uvedla agentura AFP.

Senát by se měl povznést nad krátkodobou frakční horečku

Oficiálně byl impeachement Donalda Trumpa zahájen obviněním 18. prosince minulého roku. Postoupení případu do Senátu nicméně oddalovala demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů z důvodu sporu o to, jak by proces měl vypadat a zda by měli být předvoláni svědci.

„Jedná se o obtížné období pro naši zemi, ale tohle je přesně ta chvíle, pro kterou tvůrci vytvořili Senát,“ uvedl McConnell s odkazem na autory americké Ústavy. „Jsem přesvědčený, že toto těleso se může povznést nad krátkodobou frakční horečku a sloužit dlouhodobým nejlepším zájmům našeho národa. Můžeme to udělat a musíme.“

Dva články obžaloby týkající se ukrajinské kauzy

Dva články obžaloby – jeden o zneužití moci a druhý o obstrukcích sněmovního vyšetřování – byly doručeny v modrých složkách okázalým průvodem nově jmenovaných sedmi sněmovních zástupců z řad Demokratů, kteří povedou řízení proti prezidentovi.

„Tak smutné, tak tragické pro naši zemi, že kroky učiněné prezidentem pro podkopání naší národní bezpečnosti porušily jeho přísahu v úřadě a ohrozily bezpečnost našich voleb, nás zavedly na toto místo,“ uvedla demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová po podepsání obou článků obžaloby.

Žaloba na Donalda Trumpa se týká ukrajinské kauzy. Podle demokratických kongresmanů měl prezident naléhat na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval tamní aktivity jeho konkurenta v nadcházejících amerických prezidentských volbách Joea Bidena a jeho syna.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!