Ochranka v pražském supermarketu surově zbila zloděje. Neakceptovatelné, reagoval řetězec

Velké pobouření vyvolaly záběry, které natočil minulý týden jeden ze zákazníků supermarketu Billa v pražské Libni. Dva zaměstnanci bezpečnostní agentury na nich surově bili křičícího muže, který měl z prodejny odcizit zboží. K celé věci se už vyjádřila Billa, která označila jednání ostrahy za neadekvátní a s agenturou rozvazuje spolupráci.
Incident v supermarketu
Incident v supermarketu
Facebook/Dan Fojtík

reklama

Zmíněné video se objevilo na facebookové skupině „Karlíňáci a Libeňáci sobě“. Je na něm zachycen moment, kdy dva muži, členové ochranky, klečí na ležícím muži a jeden z nich ho bije pěstmi. Ze záběrů není patrné, jak incident vznikl. Z výkřiků ležícího muže se ale dalo usuzovat, že zřejmě ukradl jídlo, protože měl hlad.

V komentářích pod videem se okamžitě objevilo množství reakcí odsuzujících takovýto způsob zákroku. K incidentu se později vyjádřila i samotná společnost a kritikům zákroku dala za pravdu. Zároveň z vyjádření vyplývá, že celý spor začal zloděj, který prý podle kamerových záznamů jako první zaútočil na člena ochranky.

 

„Incidentu externího zaměstnance bezpečnostní agentury se zlodějem, jenž již v červnu letošního roku na stejné prodejně napadl nožem jiného pracovníka bezpečnostní agentury a má bohaté kriminální zkušenosti, předcházelo ze strany ostrahy profesionální přistoupení k zákazníkovi, který byl přistižen při krádeži zboží. Z kamerových záznamů dané prodejny byl pracovník ostrahy během rozhovoru se zadrženým brutálně napaden pěstí do obličeje. Na napadení pak pracovník agentury bohužel k našemu zjištění reagoval neadekvátně a zadrženého napadl namísto jeho zpacifikování a vyčkání do příjezdu Policie ČR, která byla ke krádeži přivolána. Chtěli bychom ubezpečit všechny naše zákazníky, že toto jednání považuje společnost BILLA ČR za neakceptovatelné a na základě těchto skutečností rozvazuje s touto agenturou spolupráci,“ okomentovala v tiskové zprávě incident společnost Rewe Group ČR, pod níž řetězec patří. 

Ochranka v obchodu není veřejným činitelem a nemá tedy žádné zvláštní pravomoci. Pracovníci bezpečnostních agentur mají v těchto případech tedy stejné pravomoci a práva jako kterýkoliv jiný občan. K omezení osobní svobody může přistoupit pouze za situace, že dotyčného přistihne „při trestném činu nebo bezprostředně poté“. Poté je ochranka - či kdokoliv jiný - povinna předat tuto osobu podle paragrafu 76 trestního řádu „ihned policejnímu orgánu". Zaměstnanec ochranky je také oprávněn požádat podezřelou osobu o možnost vykonání osobní prohlídky (nikoliv si ji vynutit), případně podezřelého zadržet do příjezdu policie. Při tom nesmí použít větší síly, než je nezbytně nutné k dosažení cíle jeho zákroku.

reklama

reklama