Očima lovců bouřek: Přes Čechy se prohnala sněhová bouře, nyní se kalamita řítí na Moravu

V neděli ráno jsme byli svědky něčeho, co se v České republice nevidí každý den, a to zimní bouřky. A i v následujících dnech nás počasí ještě pěkně potrápí. Podívejte se, kde počasí o víkendu způsobilo největší komplikace a na co se připravit v nadcházejících dnech.
Sněhová bouře
Sněhová bouře
Zdroj: ČHMÚ Radar

reklama

Počasí v České republice o víkendu ovlivňovaly dvě tlakové níže - Quirin a Pirmin. Znamená to, že zatímco se mohli obyvatelé Moravy těšit krásným 12 stupňům, v západních Čechách byla teplota na bodu mrazu. V noci z pátku na sobotu pak vítr dosahoval i více než 125 km/h, což odpovídá síle orkánu.

Sněhová bouře1
Autor: Zdroj: ČHMÚ Radar Sněhová bouře1

„Už v sobotu večer zasáhly první srážky Moravu. Tady kvůli teplotám nad bodem mrazu pršelo i na horách. Před půlnocí pak dorazily první slabé srážky do Čech. Ve východních částech Čech byl však stále patrný vliv teplého vzduchu, a tak zde sněžilo přibližně až při výšce nad 500 m n. m.“, uvedl pro Primazpravy.cz Miloslav Staněk z Czech Thunderstorm Research Association. „V pomyslném středu, od něhož na západ byly srážky především sněhové, byla i Praha,“ doplnil.

Sněhová bouře
Autor: Zdroj: ČHMÚ Radar Sněhová bouře

Byla neděle, půl osmé ráno, když blesková detekční síť Blitzortung zaregistrovala 108 bleskových výbojů jižně od Prahy v oblasti soutoku řek Berounky a Vltavy. Výboje navíc doprovázely i ty nejsilnější srážky. Můžeme tak s čistým svědomím říct, že se jednalo o zimní sněhovou bouři, což je u nás velmi neobvyklý jev.

Sněhová bouře2
Autor: Zdroj: Šimon Rogl Sněhová bouře2

„Dle detekce blesků ČHMÚ udeřilo do země 55 blesků. Nejvíce výbojů bylo zaznamenáno mezi Černošicemi a obcí Vrané nad Vltavou na kopci Kopanina,“ upřesnil Staněk. Další bouřka byla pak o dvě hodiny později registrována sítí Blitzortung na Liberecku. Během neděle připadlo v oblasti středních Čech, západních Čech i Šumavy i více než 20 centimetrů sněhu. Kladno dokonce vyhlásilo kalamitní stav.

Sněhová bouře3
Autor: Zdroj: Šimon Rogl Sněhová bouře3

Šimon Rogl, další člen Czech Thunderstorm Research Association, uvedl, že na Kladensku napadlo okolo 15 centimetrů mokrého sněhu. Ten byl dokonce tak těžký, že lámal větve stromů. Předseda Czech Thunderstorm Research Association Robin Duspara zase reportoval o výpadku v oblasti Úval u Prahy, kde se octlo bez elektřiny více než 20 tisíc domácností.

Sněhová bouře4
Autor: Zdroj: Šimon Rogl Sněhová bouře4

V Čechách by se měla ke konci víkendu situace uklidnit, nicméně v noci z neděle na pondělí má napadnout sníh zase na Moravě, kde meteorologové očekávají 10 centimetrů nové, převážně mokré, pokrývky. Obyvatelé Moravy by se proto měli připravit na dopravní i jiné komplikace.

reklama

reklama