Od cihly k smartphonu. Mobilní telefony slaví 35 let

Mobilní telefony slaví pětatřicet let od svého uvedení na trh. Vůbec první si kvůli svým rozměrům vysloužil přezdívku cihla. I přesto ale dokázal, že lidé mají zájem o telefon, který mohou mít stále u sebe. Od té doby se jeho design posunul o kus dál.
DynaTAC 8000x
DynaTAC 8000x
dynatacfull

reklama

Vůbec první mobilní telefon, který byl před pětatřiceti lety uveden na trh, nesl název DynaTAC 8000x a stál neuvěřitelných 4 tisíce dolarů. Jen pro upřesnění – nejnovější model iPhonu X nepřesahuje cenu 1200 dolarů.  

V angličtině se mu přezdívalo brick phone, tedy cihlofon. Vážil totiž úctyhodných 800 gramů a měřil 30 centimetrů plus délka antény. Na jedno dobití dokázal vydržet osm hodin nebo jste z něj mohli zhruba třicet minut volat.

Motorolu v čele trhu vystřídala Nokie

Cesta k němu nebyla vůbec jednoduchá. Společnost Motorola s jeho vývojem totiž začala už na přelomu 60. A 70. let.  V roce 1973 pak spatřil světlo světa prototyp a vedoucí divize komunikačních systémů Motoroly Martin Cooper uskutečnil vůbec první hovor v mobilní síti.

Dalších deset let pak trvalo, než se společnosti podařilo vybudovat infrastrukturu, výrobnu telefonů a hlavně projít schvalovacím procesem u americké federální telekomunikační komise FCC. Projekt za tu dobu Motorolu stál 100 milionů korun.

Společnost pak ještě dlouhá léta patřila k lídru trhu s mobilními telefony. Nicméně postupně svou pozici ztrácela hlavně kvůli rostoucímu zájmu o přístroje finské společnosti Nokia. Posledním úspěšným telefonem pak byl véčkový Razr, který se prodával do roku 2007. Paradoxem pak je to, že ani jedna z firem nakonec nedokázala udržet krok s nástupem takzvaných smartphonu.

reklama

reklama