Od začátku platnosti protikuřáckého zákona ubylo hospitalizací

Od začátku platnosti takzvaného protikuřáckého zákona, který jeho odpůrci považují za zásah práv podnikatelů, ubylo hospitalizací. Kouření totiž nezpůsobuje pouze rakovinu plic, ale také například zvyšuje riziko infarktu. Statistiky v pondělí zveřejnil Ústav zdravotnických informací.
9. 4. 2018 ZPRÁVY: OD ZAČÁTKU PLATNOSTI PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA UBYLO HOSPITALIZACÍ
9. 4. 2018 ZPRÁVY: OD ZAČÁTKU PLATNOSTI PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA UBYLO HOSPITALIZACÍ

reklama

Kvůli kouření umírá v České republice podle lékařů 15 tisíc lidí ročně. Nejde jen o rakovinu plic, ale o častější infarkty, anginu pectoris, ischemickou srdeční chorobu nebo astma. Právě u těchto nemocí zaznamenali lékaři v druhé polovině loňského roku méně hospitalizací a bylo to právě v době, kdy už platil protikuřácký zákon.

„Vždy to bylo o něco výraznější u mladších osob tak, jak jsme vlastně předpokládali z nějakých předchozích vědeckých dat. Celkově se jednalo o pokles o přibližně devět tisíc hospitalizací ve srovnání s předchozím rokem,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima Ondřej Májek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Přestože riziko infarktu zvyšuje pouhé vdechování kouře, chtějí někteří poslanci povolit kuřárny v restauracích. „My jenom říkáme, prostě nevyhánějte kuřáky na ulici, ale to, že držíme oddělené kuřáky a nekuřáky. Kuřárny známe samozřejmě, známe je z hotelů, známe je z letišť,“ upřesnil poslanec Marek Benda (ODS).

9. 4. 2018 ZPRÁVY: HISTORICKÝ POKLAD Z BENÁTEK VYRAZÍ NA NÁVŠTĚVU PRAHY

Historický poklad z Benátek vyrazí na návštěvu Prahy

Protikuřácký zákon má jak své zastánce, tak i odpůrce

„Tomu vůbec nerozumíme, jak to někdo může chtít, jsou zkušenosti třeba ze Španělska, kde se taky vrátili ke kuřárnám a za rok to zase zrušili. Ten kouř se dostane do těch ostatních prostor,“ vysvětlila vedoucí Centra pro závislé na tabáku Eva Králíková. „Dívejme se za hranice české kotliny a uvidíte, že něco takového nikoho ani nenapadlo,“ doplnil emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol Pavel Pafko.

Kvůli zákazu kouření v restauracích vzniklo už několik petic. Jedni se snaží zákon zrušit, druzí zachovat. „Nejdůležitější na tom je, že by nikdo neměl zasahovat do práv podnikatele, který tu restauraci vlastní,“ uzavřel jeden z diváků. Odpůrci kouření si od zákazu zase slibují i to, že se sníží počet dětí závislých na tabáku. V České republice nejčastěji začínají kouřit lidé ve 12 letech. Návrhem na zmírnění protikuřáckého zákona se budou zabývat poslanci na úterní schůzi.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!