Odborníci kritizují kromě e-shopu za 400 milionů i další IT zakázky

24. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘEDRAŽENÝCH IT ZAKÁZEK JE PODLE ODBORNÍKŮ HNED NĚKOLIK.

Rozhovor s Michalem Bláhou z organizace Hlídač státu

Kvůli předražené IT zakázce, e-shopu na dálniční známky za 400 milionů korun, musel ve funkci skončit ministr dopravy Vladimír Kremlík. Zároveň s tím premiér Andrej Babiš pověřil všechny ostatní ministry, aby mu ukázali i další IT zakázky. Podle odborné veřejnosti i opozice je těch problematických hned několik.

ADIS a EET (Ministerstvo financí)

Velký systém, kde jsou všechny informace o daních, které platí firmy i občané. To je ADIS (Automatizovaný daňový informační systém), který funguje už od roku 1993 a stát za něj podle kritiků platí neúměrné peníze - stovky milionů korun ročně. Nově je k němu připojena elektronická evidence tržeb, což podle odpůrců zakázku ještě prodražilo.

„My jsme spočetli, že skutečné náklady, když započítáte opravdu všechno, jsou 890 milionů, je to 10x dražší než původně vysoutěžená zakázka,“ uvedl pro TV Prima Michal Bláha z organizace Hlídač státu. „Co se týče technického řešení EET, počáteční náklady představovaly 151 milionů korun,“ oponoval Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

To, že je systém „přílepkem“ k předraženému systému, potvrdila sama ministryně financí Alena Schillerová. „EET samozřejmě muselo být navázáno na systém, který už funguje, protože jak to chcete udělat? To nejde udělat na zelené louce,“ uvedla. Zároveň ocenila, že se Generálnímu finančnímu ředitelství po dlouhodobém tlaku rezortu podařilo loni podepsat smlouvu, díky které se za 3 roky může na systém ADIS vypsat nové otevřené výběrové řízení. CRAB (Ministerstvo financí)

Centrální registr administrativních budov obsahuje seznam většiny státních kancelářských prostor a díky němu s nimi lze údajně lépe hospodařit. Na starosti ho má majetkový úřad. Podle kritiků neplní svoji funkci právě proto, že zde chybí budovy. „To číslo v zásadě pořád klesá, protože ten systém je tak k ničemu a těm úředníkům, kteří to mají dávat do těch tabulek, to v ničem nepomáhá, takže to je jenom tunel na peníze,“ uvedl Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.

Ministryně uznává, že některé budovy v systému chybí. Prý za to může bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, který vyjmul z CRABu 1000 policejních budov. „My se domníváme, že to není v pořádku. Já už jsem to řešila s panem ministrem Hamáčkem, protože se domnívám, že není důvod, aby tam nebyly služebny, o kterých se běžně ví,“ řekla TV Prima Alena Schillerová.

NEN (Ministerstvo pro místní rozvoj) Tento systém funguje na veřejné zakázky. Povinnost používat ho ale mají jen některé orgány státní správy, třeba města a obce se zapojují jen dobrovolně. Podle kritiků je systém nepřehledný a zbytečný. „V okamžiku, kdy ten NEN byl uveden do provozu, tak už existovala na trhu velká řada komerčních programů, které to poskytovaly za desítky korun na případ,“ řekl Razima. „Chybí tu politická vůle na to, kdyby dal někdo hlavu na špalek a řekl, nemá cenu v těchto systémech pokračovat,“ uvedl IT specialista David Horký. Kritici se shodují na tom, že systém kvůli své složitosti používá jen minimum lidí. S kritikou ale ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasí. „Tam se dostaly zakázky za stovky miliard a využívá to téměř 30 tisíc uživatelů,“ uvedl náměstek ministryně Lukáš Krynski. Podle něj ani není pravda, že by byl systém předražený, jak tvrdí kritici. Navíc prý rezort organizuje i bezplatná školení pro všechny zájemce. OK Systém (Ministerstvo práce a sociálních věcí) Důležitý systém na výplatu sociálních dávek je terčem kritiky dlouhodobě, odpůrcům se nelíbí především to, že je stát závislý na jednom dodavateli. „A když jste na něm závislý, nevlastníte zdrojové kódy a ten dodavatel zná mnohem lépe ten systém než stát, může vám diktovat jakékoliv podmínky,“ uvedl Bláha. Kvůli tomu stál projekt od počátku už více než 7 miliard korun. Nový systém má být navíc o miliardu dražší, než se předpokládalo.

„Na MPSV vše soutěžíme a počítáme i se soutěží na provoz a rozvoj stávajících systémů pro výplatu dávek. Ten dlouhodobě provozuje firma OKsystém, ale v posledních měsících jsme učinili několik kroků, které nám umožní soutěžit provoz a rozvoj i těchto aplikací,“ vysvětlila mluvčí rezortu Kristýna Křupková. „Vzhledem k tomu, že systém má být součástí kritické infrastruktury státu, je riziko nízké kvality rozvoje neakceptovatelné,“ dodala.

Tomáš Polák