Odborníci radí vládě: Zvýhodněte užití nikotinu jinak než přes cigaretu a povolte snus

Odlišné formy tabáku by měly mít i různou míru spotřební daně. Nejškodlivější, tedy klasické cigarety, by tak měly být zatíženy nejvyšší daní a alternativní způsoby užívání nikotinu, jako je zahřívaný tabák a elektronické cigarety, případně i snus, jenž je však v EU a v ČR momentálně zakázán, by mohly mít daň nižší. Shodli se na tom odborníci na nedávném diskusním setkání ThinkTanku Racionální politiky závislostí, kde se hovořilo o minimalizaci rizik užívání tabáku.
snus_foto_Erlend Aas
snus_foto_Erlend Aas

reklama

V roce 1985 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) studii, podle které je orální tabák (snus) karcinogenní a vyvolává rakovinu úst. Na základě této studie byl pak snus s výjimkou Švédska a Dánska zakázán v celé Evropské unii, tento zákaz nyní platí i v České republice. Komise WHO pro tabák ovšem později konstatovala, že výsledky studií ohledně dopadů užívání orálního tabáku jsou neprůkazné.

„S tím souhlasím, protože rizikovost u snusu nebyla nikdy plně prokázána,“ potvrdil na ThinkTanku Racionální politiky závislostí vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Dle propozic Ladislava Csémyho z Národního ústavu duševního zdraví je dokonce snus „zdravotně výhodnější, nežli kouření cigaret“. A proto je tak hojně oblíben zejména ve Švédsku, kde se i díky tomu úspěšně daří snižovat úmrtnost na nemoci vyvolané kouřením klasických cigaret.

„Některé nízkoškodlivé produkty jsou u nás zcela zbytečně zakázány,“ přidal se i bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a míní, že v případě snusu, pokud by byl v ČR plně povolen, by šlo o poměrně výhodnou alternativu ke kouření cigaret, jejichž škodlivost byla naopak mnohokrát prokázána.

„Přestože Rada Vlády pro koordinaci protidrogové politiky pod tlakem odborných společností zařadila formálně přístup minimalizace škod a rizik - harm reduction opatření - v oblasti kouření tabáku, v praxi není ochotna zásadním způsobem prakticky pracovat s alternativami, které jsou dnes na trhu,“ zkritizoval Vobořil vládní kroky, přestože je prý dostatečně známé, že alternativy mohou zachraňovat i polovinu z odhadovaných 15 tisíc zmařených lidských životů ročně, což je důsledek kouření cigaret.

Ve světě totiž zemře ročně v souvislosti s kouřením asi šest miliónů lidí, v Evropě se kouření podílí na roční úmrtnosti (mortalitě) šestnácti procenty a v Česku zemře za rok 15 tisíc až 17 tisíc lidí. Kuřáci ale mohou i za několik stovek tisíc úmrtí nekuřáků, neboť ti dýchali zplodiny kouření. V ČR podle statistik kouří třicet procent dospělých, denních kuřáků je asi 1,7 milionu.

„Kouření je rizikový faktor číslo jedna. Je to jeden z největších zabijáků a příčin nemocnosti naší populace," zdůraznil v této souvislosti Mravčík. Kromě nádorového onemocnění plic lékaři spojují kouření i s nemocemi srdce a cév, jako jsou infarkty nebo vysoký tlak. Kouření také způsobuje různá endokrinní onemocnění - například poruchy funkce štítné žlázy, zhoršuje cukrovku, má na svědomí vředové nemoci zažívacího traktu, poruchy očního pozadí, stárnutí kloubních chrupavek a celkově snižuje imunitu.

 

Kuřáckou epidemii máme před sebou

Podle odborníků je ale třeba odlišovat vliv kouře a nikotinu, který způsobuje závislost. „Zdraví ohrožují především produkty spalování tabáku. Kouř obsahuje řádově tisíce látek, které jsou velmi toxické,“ připomněla v rámci debaty na ThinkTanku Racionální politiky závislostí předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Tabákový kouř obsahuje zhruba čtyři tisíce chemických sloučenin a u více než 250 sloučenin obsažených v tabákovém kouři byla prokázána škodlivost. Víc než padesát z nich prokazatelně způsobuje rakovinu.

Navzdory soustředěnému úsilí WHO se podle Králíkové jen obtížně daří zvládnout tabákovou epidemii ve světě. Jestliže na začátku 21. století bylo na světě 1,1 miliardy kuřáků, podle projekce Světové banky by to v roce 2025 mohlo být až 1,6 miliardy. I ve Spojených státech, kde se proti kouření vede velmi efektivní postup, se daří snižovat prevalenci kuřáctví jen o jedno procento ročně.

„Hlavní epidemii máme bohužel před sebou,“ poznamenala v této souvislosti Králíková. „Epidemie“ podle ní odstartovala již v roce 1900, kdy se začaly chrlit první cigarety ze strojů.

„Padesát let se pak výrazně kouřilo, ale úmrtí se nezvedlo, protože se to táhne s třicetiletým zpožděním. Dnes umíráme tak, jak jsme kouřili před třiceti lety,“ řekla. „Když sečtete oběti obou světových válek, což je 75 miliónů životů, tak zjistíte, že je to o 25 miliónů méně, než je obětí kouření. Když se nic oproti roku 2000 nezmění, tak v roce 2050 již bude obětí kouření půl miliardy a v tomto století více než miliarda,“ konstatovala.

 

Spotřební daně by měly plošně stoupnout o deset procent

Právě proto by se podle bývalého národního protidrogového koordinátora Vobořila měly alternativy, tedy užití nikotinu jinak než přes cigaretu, daňově zvýhodnit. „A to výrazně,“ zdůraznil Vobořil, jenž je expertem na oblast závislostí a konzultantem pro oblasti tvorby protidrogových politik v ČR i zahraničí.

Vláda ovšem na konci května uvedla, že spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly plošně stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Návrh jde nyní spolu s vyšším zdaněním lihu a hazardu do Poslanecké sněmovny. Podle Vobořila je ale stále čas na to, aby se návrh upravil.

„V tuto chvíli nevidím důvod, proč by se měla zavádět daň na jiné produkty jako je zahřívaný tabák a elektronické cigarety, byť vím, že tabákový průmysl se tomu nijak extrémně nebrání. Za sebe bych udělal další kroky, aby se co nejvíc zpřístupnily alternativy - tedy i snus - i méněpříjmovým skupinám lidí,“ dodal Vobořil.

Ministerstvo financí již dříve informovalo, že návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, je reakcí na růst dostupnosti návykových látek. Podle úřadu je důsledkem růstu životní úrovně.

Olga Böhmová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!