Odborníci varují: Hladiny moří by mohly stoupat mnohem rychleji, než se předpokládalo. Na vině je tání ledovců v Grónsku a na Antarktidě

Podle vědců by mohlo tání ledovců v Grónsku a na Antarktidě mít vážné dopady nejen pro hladiny moří, ale dokonce pro celý svět. Nová studie naznačuje, že by do roku 2100 měly hladiny moří stoupnout o dvojnásobek, než jak bylo původně řečeno.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tání ledovců je jev, který straší odborníky, a nejen ty, už řadu desítek let. Proto, když vyšly najevo výsledky nejnovější studie, jejich obavy právem ještě narostly. Podle studie by totiž nárůst hladiny moří mohl být do roku 2100 i dvoumetrový. Což by vážně ohrozilo životy stovek milionů lidí.

Globální oteplování a otázka stoupání hladiny moře patří k nejkontroverznějším otázkám ekologických aktivistů i odborníků. Problémem jsou skleníkové plyny, jež zachycují teplo v atmosféře, dále pak emise, jenž jsou vypouštěny z komínů průmyslových továren a podobně. To všechno a mnohem více způsobuje globální oteplování.

Nejhorší prognózy ukazují, že pokud se nesníží emise a lidé se nezačnou k naší planetě chovat ohleduplněji, může do roku 2100 hladina moří stoupnout až o 238cm!

Co můžeme udělat pro snížení uhlíkové stopy?

Uhlíková stopa: Jak ji zmenšit a zpomalit globální oteplování?

Autoři studie zdůrazňují, že je ještě možnost, jak se těmto katastrofickým scénářům vyhnout, a to výrazným snížením emisí pro budoucí roky.

Znáte Republiku Kiribati?

33 ostrovů ležících jen dva metry nad hladinou moře. To je Republika Kiribati, o kterou se svět začal zajímat až ve chvíli, kdy její bývalý prezident Anote Tong namířil všeobecný zájem společnosti na problém tohoto ostrovního státu, který podle odborníků zmizí pod hladinou moře do padesáti let. Zde je hrozba nezadržitelného stoupání hladiny opravdovou noční můrou pro každého občana Republiky Kiribati.

Reklama
Reklama