Odhalte sochy konfederačních vojáků, nařídil americký soud městu Charlottesville

Američtí konfederační vojáci opět spatří světlo světa. Soud totiž v úterý nařídil, že plachty, které v Charlottesville zakrývají kontroverzní sochy, musí být odstraněny. Město přes sochy umístilo neprůhledné folie po loňských nepokojích, které stály život jednu aktivistku a dva policisty.
Socha generála Leeho
Socha generála Leeho
Pixabay

reklama

Vše začalo loni v srpnu, kdy se do města sjeli pravicoví aktivisté, kteří protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku. Přicestovali ale také jejich odpůrci a obě znesvářené skupiny se ve městě několikrát střetli. Vše vyvrcholilo tím, že do davu odpůrců bělošských extremistů najelo auto, které zabilo jednu ženu. Nedaleko Charlottesville se pak zřítila i policejní helikoptéra, která zasahovala během nepokojů. Při nehodě zemřeli dva policisté.

Zástupci města odůvodňovali zakrytí dvou soch symbolizujících konfederační minulost právě úctou k zemřelým lidem. Soudce Richard Moore ale shledal toto počínání v rozporu s veřejným zájmem a nařídil, že plachty zakrývající sochy Roberta E. Leeho a Thomase „Stonewalla“ Jacksona musí do 15 dnů zmizet. Dodal, že zákon zakazuje přemisťování nebo poškozování pomníků a pamětihodností a naopak nařizuje chránit je a starat se o ně. „Já netvořím zákon, pouze ho interpretuji,“ vysvětlil soudce podle BBC.

Soud tak prozatím překazil plány zastupitelů města, kteří se netají tím, že chtějí odstranit sochy, které oslavují hrdiny z americké občanské války stojící na straně Konfederace. A co některým lidem na památnících vlastně vadí?

„Každý den musíme chodit okolo tohoto symbolu bílé nadřazenosti. Místní komunitě to způsobuje nenapravitelnou újmu,“ vysvětlil pro WCAW-News šéf hnutí za rasovou spravedlnost (Showing Up for Racial Justice) Ben Daugherty.

reklama

reklama