Odlesňování Amazonie je nejrychlejší za posledních 11 let. Může za to politika brazilského prezidenta Bolsonara

Amazonie mizí stále rychleji. Podle zprávy od brazilského Národního ústavu se tento rok odlesňování zvýšilo o 30 %. Ekologové z této kritické situace viní brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Ten totiž nepodporuje boj proti nezákonným těžbám a tvrdí, že je důležitější podpořit spíše hospodářský růst Brazílie. Uvedl to server NPR.
Odlesňování
Odlesňování
foto pixabay

reklama

V pondělí brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru zveřejnil průzkum poukazující na odlesňování amazonského pralesa. Podle informací v průběhu čtvrtletí mezi květnem a červencem letošního roku zmizel mnohem větší prostor něž v letech 2016 až 2018. Navíc bylo podle průzkumu v červenci 2019 zlikvidováno 2254 kilometrů čtverečních plochy. A to je až pětkrát více než ve stejném období za poslední čtyři roky.

Kritika Jaira Bolsonara

Administrativa brazilského prezidenta Bolsonara je podle kritiků "anti-environmentální". Negativní postoj k jeho politice má například Cristiane Mazzettiová, která pracuje ve společnosti Greenpeace. „Jeho agenda upřednostňuje ty, kteří praktikují zločiny v oblasti životního prostředí, a podporuje násilí proti lesníkům,“ uvedla to s tím, že prezident prakticky ničí veškerou práci, která byla v posledních desetiletích za účelem ochrany životního prostředí vybudována.  

Spory o vládní politiku propukly i mezi Bolsonarem a dalšími světovými vůdci. Například francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Brazílii 22 miliónů dolarů na pomoc v boji proti požárům, které v pralese často vznikají. Podle informací serveru NPR tuto nabídku Bolsonaro zlostně odmítl a požadoval osobní omluvu. Obvinil totiž francouzského prezidenta z vměšování do vnitřní politiky Brazílie. Navíc on sám čísla z průzkumu opakovaně zpochybňuje.

Za kritiku jeho vlády hrozí vyhazov

V srpnu letošního roku se proti jeho vládě ozval i uznávaný fyzik Magnuse Galvao, který stál v čele vládního úřadu. Odhalil totiž obrovský nárůst odlesňování v Amazonii a jako jeden z prvních zveřejnil míru likvidace lesů. Nato se prezident Bolsonaro rozhodl, že ho z vládního úřadu propustí a obviní z poškozování zájmů vlastní země. Napsal o této skutečnosti web The New York Times. Navíc zveřejnil, že brazilský prezident často zveřejňuje falešná prohlášení týkající se životního prostředí.

Hledání řešení

K situaci se v pondělí vyjádřil i Ministr životního prostředí Ricardo Salles. Částečně prezidenta hájil a uvedl, že k odlesnění vedla spíše předchozí vláda. Upozornil ale na to, že je situace kritická. Zavázal se tak hledat nová řešení v boji s nelegálními těžaři a vypalováním lesů. Proto na středu svolal schůzku, kde bude společně s guvernéry hledat nová řešení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!