Odložený zápas Barcelony a Realu Madrid znovu ohrožují katalánské protesty

El Clásico, tedy derby dvou nejznámějších španělských fotbalových klubů, FC Barcelony a Realu Madrid, budou už podruhé doprovázet protesty. Poprvé, 26. října, kvůli nim byl zápas z bezpečnostních důvodů přeložen na dnešek.
V Barceloně, metropoli Katalánska, které nelegálně usilovalo o nezávislost, protestují příznivci odtržení. Španělský Nejvyšší soud totiž v říjnu vynesl rozsudek nad devíti klíčovými politiky, kteří stáli za referendem o odtržení od Španělska z roku 2017.
Vynesené tresty se pohybují mezi devíti a dvanácti lety za mřížemi. Jednotlivé tresty dohromady činí bezmála sto let. Mezi odsouzenými jsou bývalí ministři, bývalá předsedkyně parlamentu a aktivisté. Někdejší katalánský premiér je od roku 2017 na útěku, nyní žije v Belgii.
Španělská fotbalová liga nabídla jako řešení prohození stadionů, aby se zápas odehrál místo Barcelony v Madridu. S tím ale ani jeden z klubů nesouhlasil a derby se tak odložilo na 18. prosinec.
Kolem stadionu Camp Nou tak budou na pořádek dohlížet tři tisíce členů bezpečnostního personálu. Oba týmy se dnes zdržují ve stejném hotelu, ze kterého také ve stejnou dobu (asi dvě hodiny před výkopem) vyrazí na stadion. Pro Madrid to bude znamenat změnu obvyklého místa ubytování, pro Barcelonu zase dřívější příjezd na stadion, než je u domácích zápasů zvykem.
Katalánské hnutí Tsunami Democrátic, které za demonstracemi stojí, svolalo další protesty v blízkosti stadionu. Obavy panují z toho, že se aktivity přesunou i do samotného Camp Nou. Kromě bezpečnostních složek v okolí bude také posílena ochranka na stadionu. Očekává se, že dorazí protestovat tisíce lidí.
Jsou to asi dva roky, kdy vypsal tehdejší premiér Katalánska referendum o nezávislosti, aby tak mohlo Katalánsko vytvořit samostatný stát. Hlasování však nebylo v souladu s ústavou, rozhodl tamní soud. Španělsko se snažilo hlasování potlačit za pomoci policie.
Španělská vláda se snažila volby za každou cenu zastavit. Vyslaní policisté stříleli gumovými projektily a dobývali se do volebních místností, které byly například ve školách. Stovky Katalánců si odnesly z ostrého střetu zranění. Španělská vláda se následně za násilnosti omluvila.