Odmítání povinného očkování? Hrozí vám trest

Odmítání povinného očkování. To je stále častější tendence v dnešní době. Rodiče přitom nehazardují jen se zdravím a životy svých dětí. Obcházejí totiž zákon. A za to jim hrozí tresty, konkrétně ve výši přes 10 tisíc korun.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
20minutos.es

reklama

Jen před nedávnem řešili lékaři v Brně případ matky, která nechtěla nechat očkovat svého syna a podepsala nesouhlas s očkováním proti tetanu kvůli obavám, že by u dítěte mohla následkem očkování vzniknout roztroušená skleróza. Tříletý chlapec kvůli tomu právě tetanem onemocněl a skončil ve vážném stavu v nemocnici.

Celý příběh začíná u zprávy s hlavičkou krajské hygieny v Brně, která koluje po internetu. Z ní je patrné, jak se tetanem malý chlapec pravděpodobně nakazil. V polovině srpna měl být ošetřován v brněnské Fakultní nemocnici - i když je chlapec bez kontaktu s dětským kolektivem, doma se mu podařilo strčit zrezivělou baterku velikosti knoflíku do nosu. O malého chlapce se v současnosti starají na dětském infekčním oddělení v Brně. Podle lékařů se jeho stav stále zlepšuje a není tak vyloučeno, že by se brzy mohl vrátit domů.

Vstupní branou této nemoci jsou drobná i větší poranění, která se dostanou do styku s kontaminovanou půdou. Velmi nebezpečné je ochabnutí dýchacích svalů, které vede v mnoha případech až k udušení. Až polovina pacientů s těžší formou tetanu mu podlehne. Právě kvůli tomu je v České republice zavedeno plošné očkování. První dávka očkování se podává kojencům v rámci takzvané hexavakcíny, které lékaři ročně aplikují až 400 tisíc dávek. Za nenaočkované dítě hrozí pokuta. Sněmovna projednává zákon, podle kterého má stát odškodňovat rodiče, kterým dítě zemře nebo je vážně poškozeno povinným očkováním.

I přesto ale neočkovaných dětí přibývá. Za poslední tři roky zaznamenala hygiena v Praze 3 % neočkovaných dětí proti tetanu. Ještě horší je situace se spalničkami. Očkovaných dětí je asi 70 %.

Pokud hygienická stanice odhalí, že mateřskou školu navštěvuje dítě, které není očkováno povinnou vakcínou, dostane školka, která o porušení zákona věděla, až patnáctitisícovou pokutu. Stejně tak kontroluje hygiena ordinace dětských lékařů. V takovém případě může pokutovat i samotné rodiče.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!