Odstoupení od raketové smlouvy s Ruskem jen taktický manévr USA?

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek prohlásil, že USA od soboty přestanou být vázány smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Federica Mogherini: Evropa by se rozhodně neměla stát bojovým polem rivalství mezi USA a Ruskem.
Rakety středního doletu ilustrace
Rakety středního doletu ilustrace
foto archiv TV Prima

reklama

Krok USA se očekával s tím, že Američané poukazují na ruský raketový systém 9M729 Novator. Jedná se o to, že USA jsou přesvědčené, že rakety tohoto systému létají dále než 500 km a smlouva z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Rusko tvrdí, že tomu tak není a je schopné to dokumentovat. Navíc deník The New York Times upozornil, že Rusko tajně tuto novou střelu již umístilo v oblasti Volgogradu a na dalším, neidentifikovaném místě.

Vojenští odborníci ale upozorňují, že odstoupení USA od smlouvy, nemá velký význam, neboť existuje na světě řada zemí, jako jsou Čína nebo Írán, které nepodepsaly žádnou dohodu tohoto typu a vlastní velký počet podobných raket. Spekuluje se o tom, že USA chtějí tímto krokem dosáhnout toho, aby se začalo znovu o tomto typu raket jednat, s tím že by do již nové smlouvy byly zapojené i ostatní země světa.

Odstoupení USA od smlouvy bylo již měsíce očekávané a následovalo po několikaletém sporu týkajícího se určitých typů ruských střel. Spojené státy varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje v roce 2014 a znovu o rok později.

Americký ministr Pompeo dnes řekl, že pokud se Rusko do půl roku nevrátí k dodržování INF, smlouva skončí. USA jsou ale podle něj ochotny vést s Ruskem rozhovory o kontrole zbrojení. „Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která je ověřitelná,“ upozornil americký ministr.

Krok USA dnes podpořila organizace NATO a její rada vydala prohlášení: „Spojené státy k tomuto kroku přistoupily v reakci na významné ohrožení euroatlantické bezpečnosti, které představují tajné ruské testy, výroba a rozmístění systémů řízených střel s plochou dráhou letu 9M72. Spojenci tento krok plně podporují.“ Prohlášení je shodné s americkým a to i v tom, že je Rusko vyzváno, aby se do půl roku vrátilo k ověřitelnému dodržování smlouvy s USA.

Již dříve ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že pokud Spojené státy odstoupí od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), nezůstane tento krok bez ruské odpovědi. Před několika dny náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov nabídl, že Rusko představí raketu SSC-8 zástupcům NATO a Evropské unie.

Zajímavá byla dnes reakce Federiky Mogheriniové, vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, která prohlásila, že by se rozhodně Evropa neměla stát bojovým polem rivalství mezi USA a Ruskem.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!