Ohlasy noční hádanice ve Sněmovně: Měla vůbec smysl?

Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se protáhlo až do dnešních čtyř hodin ráno. Vláda to ustála. Dnes se bude dál naplno pracovat. Například užší vedení ČSSD bude večer ve Sněmovně jednat mimo jiné o aktuální politické situaci. Ještě předtím se předseda ČSSD Hamáček setká se Zemanem. Oslovili jsme zástupce parlamentních stran, aby zhodnotili hlasování. Někteří se obratem na naši textovou dotaz ozvali, jiní nás odkázali na svá oficiální vyjádření na sociálních sítích. Tady jsou.
poslanecká sněmovna foto youtube
poslanecká sněmovna foto youtube

reklama

Andrej Babiš /ANO 2011/ - telefonicky 

Samožřejmě, že pokus parlamentní opozice o vyslovení nedůvěry vládě považuji za legitimní nástroj politického boje. Na druhé straně, v současné sitauci to chápu jako pokus o další jitření celkové společenské atmosféry v zemi. Těch 17 hodin, to byla prostě ztráta času. Včera tam byly dva druhy diskutérů. Opozice, která byla věcná a kritizovala, jako pan Klaus mladší nebo pan Skopeček. A potom tam byli lidi, kteří říkali nepravdy, opakovali lži, bylo to nekvusné, osobní, jsem z toho znechucený. Bylo jasné, že opozice nemá dost hlasů, někteří z nich ani nepřišli do práce. Nechutná debata diskutérů, osobní urážky proti mojí rodině, dětem.... mám z toho velice špatný pocit.

Petr Fiala /Občanská demokratická strana/ - mluvčí strany nás odkázala na FB 

Hlasování o nedůvěře vládě ukázalo, že mnozí poslanci patří do holdingu, nehájí naši zemi, ale osobní zájmy Andreje Babiše. Zda mělo smysl hlasovat? Mělo, protože nyní každý jasně vidí, kdo je kdo. O změně politiky ale musíme rozhodnout všichni ve volbách.

Ivan Bartoš / Česká pirátská strana/ - vyjádření na FB

Jednání o vyslovení nedůvěry vládě trvalo do 3:53 ráno. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 85 poslanců, proti návrhu také 85, 12 se zdrželo, 18 omluveno. Budeme držet kurz a dál pokračovat v svědomité opoziční práci.

Tomio Okamura /Svoboda a přímá demokracie/ - telefonicky

Hnutí SPD zopakovalo programové body, proč současnou vládu nepodpoří - protože tato vláda blokuje a odmítá projednat většinu našich klíčových zákonů. Týká se to například pomoci lidem v dluhové pasti, uzákonění minimálního důchodu a podpory rodin s dětmi. Vadí nám pokračující podpora k nepřizpůsobivým, financování politických neziskových organizací a návrhy na zvyšování daní. V podstatě to bylo včera politické divadlo tzv. demagogického bloku s předem jasným výsledkem.

Jan Chvojka /ČSSD/ - poslal své vyjádření sms zprávou

Nalijme si čistého vína. Včerejší sedmnáctihodinový cirkus opozičních stran byl úplně k ničemu. Bylo dopředu jasné, že opozice nemá důvěryhodný plán B. A bylo dopředu jasné, jak hlasování dopadne. Za to nemůže ČSSD, ale neschopnost opozičních lídrů.

Vojtěch Filip  /KSČM/ - vyjádření na FB

Nezpochybňuji právo kterékoliv politické strany zvolit nejen program a také taktiku jejího prosazení, ale nemělo by to být formou estrády, která nic nepřináší, než pláč nad jejich neschopností. Přijde mi to jako naprostá ztráta času. A pokud se někomu nelíbí současná vláda a chtěl by s tím něco udělat, ať předvede kus skutečné práce. Voliči to každému za dva roky jistě sami sečtou. Občané si zaslouží alespoň omluvu za dnešní sněmovní tragikomické představení.

Jiří Pospíšil /TOP09/ - ozval se jako první telefonicky

Hlasování a debata o vyslovení nedůvěry měla smysl. Kauza Andreje Babiše je natolik závažná, zásadní, tak poškozuje zájmy ČR, že opozice nemůže mlčet. A je to jediný prostředek, který máme. To, že to vláda přežila, to je na odpovědnosti vládních poslanců. Pokud poslanci ČSSD upřednostnili své zájmy před zájmy republiky, tak teď to bude na voličích, aby si to vyhodnotili.

Koalice ANO, KSČM a ČSSD je pevná a nám se ji zlomit nepodařilo. Přesto bylo hlasování zásadní, protože ukázalo, že ČSSD je kvůli své přítomnosti ve vládě ochotná přejít opravdu vše, včetně fackování od dua premiér-prezident. 

Marek Výborný /KDU-ČSL/ - ozval se telefonicky jako druhý

Hlasování mělo rozhodně smysl, aspoň ten morální, politický. Je to signál, že my opoziční poslanci tu situaci vnímáme jako neudržitelnou. Místo toho, aby vláda řešila zásadní reformní kroky, oblast vzdělávání, boj proti suchu a podobně, tak vláda říká jen - pracujeme na tom, ale ty věci jsou odkládány. Respektujeme, že ANO vyhrálo volby, nechceme měnit žádné poměry. Respektujeme, že chtějí vládnout i s komunisty. Ale ať mají v čele vlády člověka, který nebude koulí u nohy této země.

Poslanecký klub Starostové a nezávislí - zveřejnili prohášení na FB

S ranním rozbřeskem nepřichází naděje pro naši zemi.

Vládě nebyla vyslovena nedůvěra, za vládu postavilo pouhých 85 poslanců ANO a ČSSD.

„Premiér a jeho vláda nemají co slavit. Hlasování je pro ně stejně tak neúspěšné jako pro občany této země. Věřím však, že politika je dynamická, můžou se objevit nové skutečnosti a poslance, kteří se za trestně stíhaného premiéra dnes postavili, může sžírat svědomí. Stěžejním faktem je, že my jako opozice jsme prokázali sílu a jednotu, kterou si chceme udržet,” řekl Vít Rakušan.

 

Romana Navarová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!