Okolí Černobylu stále hoří. Hasičům se postupně daří dostávat plameny pod kontrolu

Ukrajinští záchranáři pokračují v likvidaci požárů v Žitomirské oblasti a okolí jaderné elektrárny Černobyl. V lesích u města Ovruč se už plameny uhasit podařilo. Požárním jednotkám poskytují při hašení jednotlivých lesních ložisek pomoc i záchranáři.
Požáry na Ukrajině
Požáry na Ukrajině
ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

V ukrajinské Žitomirské oblasti na území Pojasovskoho lesnictví vypukl nový požár. Oznámila to 25. dubna tisková kancelář Státní záchranné služby Ukrajiny (SES). Podle agentury v tuto chvíli oheň zničil 200 hektarů lesní plochy. Na likvidaci požáru se podílí 163 pohotovostních pracovníků, kteří využívají 30 kusů technického vybavení. Na místě působí tři hasičská letadla a jeden vrtulník. 24. dubna bylo na lokalizaci tohoto požáru spotřebováno 24 tun vody.

Jedná se poslední z řady požárů, které sever Ukrajiny v posledních týdnech trápí. Už 4. dubna došlo k požáru na ploše 20 hektarů v uzavřené zóně jaderné elektrárny Černobyl, později se plameny rozšířily na plochu o 35 hektarech. SES 14. dubna informovala, že oheň byl lokalizován a v plánu bylo uhasit jej během několika dnů úplně. Silný vítr ale způsobil opětovné rozšíření se ohně. Záchranářům se podařilo zabránit tomu, aby se plameny dostaly až k bývalé jaderné elektrárně v Černobylu a ke skladům s radioaktivním odpadem. Nadbytek radionuklidů ve vzduchu nad vyloučenou zónou a přilehlými územími nebyl zaznamenán.

Den po vypuknutí požáru policie objevila viníka. Ukázalo se, že se jedná o sedmadvacetiletého obyvatele vesnice Rahovka, který z nudy pálil trávu. Vítr oheň rozšířil a velký požár se již muži nepodařilo uhasit. Když se hasičům po dvou týdnech podařilo dostat živel pod kontrolu, vítr ho opět rozšířil. Obavy navíc vzbuzovala radiace, která se zvýšila na šestnáctinásobek původního stavu.

Tamní policie měla dopadnout i druhého podezřelého z podpálení suché trávy, od níž se později vznítil les. Mělo se jednat o sedmatřicetiletého místního obyvatele, který pálil odpad. Popel, jenž byl zřejmě ještě žhavý, pak vysypal do trávy za vsí. Za způsobený požár, který se postupně rozšířil do lesa, mu hrozí až pět let vězení.

Hlavní ukrajinské město Kyjev, stejně jako další části Ukrajiny, je vlivem požáru lesa u jaderné elektrárny Černobyl zasaženo silným znečištěním ovzduší. Nejenže se zde špatně dýchá, ale lidé se obávají i radiace.

Minulý týden vznikl další požár v Žitomirské oblasti. Plameny zničily 39 venkovských domů. V pondělí ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov uvedl, že se záchranným složkám podařilo zlikvidovat dvě ze čtyř ohnisek požáru. Později SES informovala o uhašení posledních dvou center požárů.

V Kyjevě je dým z požárů u Černobylu, radioaktivní prý není

Hasiči s nezkrotnými požáry bojují více než dva týdny. K 25. dubnu se do krocení živlu zapojilo 1 066 osob s 253 kusy techniky, mezi kterými byla i tři letadla a stejný počet vrtulníků.

Plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru z dubna 1986, po níž se mraky jaderného materiálu dostaly nad celou Evropu.

Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti pro turisty nepřístupný v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.

reklama

reklama