Oleje patří do sběrného dvora a ne do kanalizace! Začne platit nový zákon

Povědomí o ochraně životního prostředí se stále zlepšuje. Třídění odpadu je pro Čechy již samozřejmostí. V souladu s novou legislativou přibydou i povinnosti obyvatel Česka. Například třídění jedlého oleje.
Oleje patří do sběrného dvora
Oleje patří do sběrného dvora
Město Příbram

reklama

Ministerstvo životního prostředí přitvrdí v recyklaci a kromě základních žlutých, modrých a zelených popelnic na tříděný odpad nařídí obcím zavést od roku 2020 kontejnery na použité jedlé oleje a tuky (viz Legislativní předpis).

V souladu s novou legislativou už teď přichází Technické služby Příbram s možností recyklace. Ve sběrném dvoře už jsou umístěny speciální tuktejnery. Co děláte s olejem po smažení či fritování? Zřejmě každý může odpovědět, že alespoň někdy tento tuk skončil ve dřezu. To je ovšem zásadní problém. „Lití oleje a kuchyňských tuků do odpadu působí velké problémy na čističkách odpadních vod. Tyto mastnoty se usazují, nabalují na sebe další nečistoty, které v odpadech také nemají co dělat – vlhčené ubrousky a další hygienické potřeby. To vše dělá problémy pracovníkům ČOV a zbytečně zvyšuje náklady na stočné,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Podobný problém ostatně řeší každoročně i metropole. Přestože to zákon zakazuje, zejména některé pražské restaurace vylévají tuky přímo do kanalizace a nepoužívají takzvané tukové odlučovače, které předčišťují vodu před odtokem do kanalizace. A ta se ucpává. V nejkritičtějších místech bývá při čištění ucpáno až 90 procent profilu kanálu.

Tuky ze stěn pak musí pracovníci odlamovat ručně a až následně jsou odsávány sacím vozem. Čím víc odpadků nateče do čistírny, tím méně kvalitně se daří vodu vyčistit. 

Příbramáci od vedení Technických služeb dostali i doporučení, jak tento odpad ukládat. „Nejlépe je přepálené tuky a oleje slévat po vychladnutí do PET láhve. Ta se pod dřez vždy  vejde. Má to tu výhodu, že petku lze neprodyšně uzavřít, a když spadne, nebudete mít doma mastnou pohromu. Jakmile láhev naplníte, pečlivě uzavřete, a až budete mít cestu, odevzdáte ji do připravených nádob ve Sběrném dvoře. Tam už si s tímto specifickým odpadem obsluha poradí,“ říká Libor Michvocík, zástupce ředitele TS Příbram.

reklama

reklama