Olympiáda v Tokiu bude stát přes čtvrt bilionu korun

Organizátoři příštích Letních olympijských her 2020 v Tokiu uveřejnili očekávaný rozpočet akce. Ten má dosáhnout 12,6 miliard dolarů, tedy zhruba 283 miliard korun. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

Úřady nicméně ještě přiznaly, že rozpočet zatím neobsahuje odhadované tři miliardy jenů (asi 630 milionů korun), které má stát přesun maratonu a závodů v chůzi na server do Sappora. Japonsko se v této otázce totiž zatím hádá s Mezinárodním olympijským výborem kvůli tomu, která ze stran náklady ponese. Přesun do Sappora se řeší z důvodu očekávaných vysokých teplot v tokijském létě.

K dispozici rezerva na přírodní katastrofy

Podle čtvrté, a podle všeho konečné, verze olympijského rozpočtu příjmy z domácího sponzorství a masivního prodeje vstupenek vzrostly o 30 miliard jenů (6,3 miliardy korun). Tato částka vyrovnává nárůst předpokládaných výdajů na položky, jako jsou například doprava a bezpečnost – stejně jako opatření proti přílišnému teplu.

Ilustrační foto: ženy s basketbalovým míčem

Aktivní sport vám pomůže lépe naladit mozek a zlepšit smyslové vnímání

Celková výše rozpočtu přesahujícího 280 miliard korun se od minulé verze zveřejněné minulý rok nezměnila. K dispozici je rovněž eventuálních 27 miliard jenů (5,6 miliardy korun) na možné mimořádné události, jakými jsou například přírodní katastrofy.

Hry v Los Angeles a v Paříži vyjdou levněji

Organizátoři rovněž představili řadu protiopatření proti vysokým teplotám a vlhkosti, včetně rozprašovačů a speciálních nátěrů na silnice pohlcujících teplo.

Rozpočet olympijských her v japonském Tokiu je rozdělen mezi organizační výbor, tokijskou metropolitní vládu a národní vládu, které stojí jen výstavba nového Národního stadionu 150 miliard jenů (31,4 miliardy korun).

Během letošního roku už zveřejnili odhad rozpočtu i vedoucí olympijských her v americkém Los Angeles, které proběhnou v roce 2028, jenž má dosáhnout na 6,9 miliard dolarů (158 miliard korun). Rozpočet na olympijské hry v Paříži na rok 2024 pak činí 6,8 miliard eur (173 miliard korun).

reklama

reklama