Ombudsmanka zjistila závažné nedostatky při kontrole domova seniorů

Kontrola z kanceláře ombudsmana přišla v Domově seniorů Burešov ve Zlíně na závažné problémy. Někteří klienti prý vykazují známky podvýživy, jiní jsou údajně utlumeni léky více, než je potřebné. Ředitel sociálního zařízení ale nesouhlasí a postavil se za něj i zřizovatel domova, tedy Zlínský kraj. Na věc upozornil zlínský iDnes.
17. 4. 2018 ZPRÁVY: OMBUDSMANKA ZJISTILA ZÁVAŽNÉ NEDOSTATKY PŘI KONTROLE DOMOVA SENIORŮ
17. 4. 2018 ZPRÁVY: OMBUDSMANKA ZJISTILA ZÁVAŽNÉ NEDOSTATKY PŘI KONTROLE DOMOVA SENIORŮ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrola z kanceláře veřejného ochránce práv se zaměřila na zvláštní oddělení zlínského domova seniorů, ve kterém jsou umístěni klienti s různými formami demence. Kontrola zjistila celou řadu drobnějších nedostatků, jako například nevyhovující nábytek či matoucí označení místností. Další problémy ale byly mnohem závažnější.

„Prioritou je rovněž standardizace nutriční péče, neboť řada klientů domova vykazuje hodnoty podvýživy a celá cílová skupina je riziková. Samostatným problémem je pozorovaná utlumenost části klientů, jež není zcela vysvětlená,“ uvedla ve zprávě ombudsmanka Anna Šabatová.

Jako příklad uvádí jednu klientku, která byla dle propouštěcí zprávy z nemocnice opakovaně hospitalizována z důvodu předávkování sedativy. „Jako vysvětlení pro předávkování se nutně nabízí, že klientce byly podány "nepřiřazené volné léky" nad rámec ordinovaných léků,“ upřesnila Šabatová.

Syrský prezident Bašár Asad

Asad má naše nejvyšší státní vyznamenání, řeší Francouzi po intervenci v Sýrii

Část nedostatků prý způsobil nedostatek odborného personálu

Ředitel domova seniorů s některými výtkami souhlasí. Část problémů prý pramenila z nedostatku odborného personálu. Zásadně ale odmítá, že by klienti domova měli nedostatečnou stravu a že by někteří byli předávkováni sedativy. „Žádná sestra si nedovolí dát prášky navíc sama od sebe. Takže pouze na základě ordinace lékaře a utlumená v tom stáří už, říkám někteří uživatelé jsou víc spaví,“ upozornil ředitel Domova seniorů Burešov Vlastimil Zaydlar.

„Každý den je vždy co zlepšovat. My jsme tam taktéž z Krajského úřadu přišli na kontrolu tady toho zařízení a nebyly shledány tady ty pochybení, které jsou uváděny v té zprávě,“ doplnila krajská radní zodpovědná za sociální oblast Michaela Bláhová (KDU-ČSL). Vedení Zlínského kraje přesto slíbilo, že v Domově seniorů urychleně navýší počet odborných zaměstnanců. I to bylo jedno z doporučení kanceláře ombudsmanky. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama