Omezte Netflix i hraní her, apelují operátoři. Zatížení internetu je přes celý den jako na Vánoce

I Čeští poskytovatelé internetu zaznamenali větší zátěž na sítích. Nárůst internetového provozu odpovídá přibližně Vánocům, ale trvá prakticky neustále. Špička provozu nastává už dopoledne a trvá až do večera.

Španělsko eviduje nárůst provozu IP sítí přibližně o 40 procent, přičemž u mobilních sítí došlo k nárůstu o 50 a v případě datových o 25 procent. V posledních dnech ve Španělsku také o 5 procent vzrostlo používání služeb pro okamžité zasílání zpráv, jako je například WhatsApp.

Španělské společnosti tak nabádají k uváženému využívání internetu. Požádaly lidi, aby upřednostnili přístup k internetu pro práci na dálku nebo studium a odložili streamování videí nebo hraní her na dobu nejmenšího provozu.

„To znamená, že pokud se budete řídit doporučeními společností, budete muset odolat nutkání pouštět si Netflix celý den,“ píše web Theolivepress.es. Španělské společnosti také doporučují stahovat pouze materiály, které lidé nutně potřebují, neposílat velké soubory, je-li to možné, a zároveň využívat hlavně pevné linky pro volání.

ČR: Zátěž internetu je podobná jako o Vánocích, kapacity ale prý stačí

I Čeští poskytovatelé internetu zaznamenali větší zátěž na sítích. Nárůst internetového provozu odpovídá podle Rostislava Kocmana, tiskového mluvčího ISP Alliance (sdružení lokálních poskytovatelů interntetu), přibližně Vánocům, kdy jsou celé rodiny také doma a na internetu. Provoz se podle něj liší rozložením zátěže. Zatímco v běžný pracovní den je špička večer a o víkendu, nyní nastává už dopoledne a trvá do večera.

Jak Rostislav Kocman, tak zástupci operátorů O2, T-mobile nebo Vodafone tvrdí, že na kapacitní limity zvýšená zátěž nenaráží. Jako příklad používají připodobnění situace s hokejem, když se česká reprezentace dostane do boje o medaile. V ten moment je podle něj provoz v sítích mnohem větší a i toto sítě zvládají. Problémy údajně v takových chvílích bývají spíš u serverů provozovatele vysílání.

Nárůst evidují O2, Vodafone i T-mobile. „Od minulého týdne vzrostl objem datového provozu v mobilní síti v průměru o 20 procent – v porovnání s týdnem, kdy nebyla účinná žádná opatření. Nejvytíženější bylo zatím pondělí, to vzrostl objem přenesených dat v mobilní síti o 22 procent a hlasový provoz dokonce o 33 procent v porovnání s minulým pondělím,“ říká Jiří Janeček z oddělení PR komunikace T-mobilu s tím, že ve fixní síti se nárůst pohybuje v řádu jednotek procent.

Výpadky jsou spíše lokální, tvrdí čeští poskytovatelé internetu. Aktuální zkušenosti lidí jsou ale jiné

Podle Janečka operátor v Česku zatím nezaznamenal významné problémy s nedostupností služeb. I další velcí hráči na českém mobilním trhu, O2 a Vodafone, na náš dotaz uvedli, že údajně větší problémy s připojením k internetu nezaznamenali.

Nicméně dnešní zkušenosti obyvatel v Nehvizdech jsou opačné, od rána se potýkali s velkým výpadkem připojení, a to údajně u všech tří poskytovatelů internetu.

Od operátora přišla klientům T-mobile SMS (vizte obrázek):

Ovšem ani náhradní řešení – aktivovat neomezený nahradní internet v mobilu na 12 hodin – nebylo úplně bez problémů. Po aktivaci redaktorce Primy přišla textová zpráva, že služba je nedostupná.

Mluvčí firmy Janeček na náš dotaz poslaný kolem 13. hodiny uvedl, že v případě fixního internetu se jedná o závadu u poskytovatele infrastruktury a vše by mělo fungovat po třetí hodině odpolední. Co se týče mobilních dat, s největší pravděpodobností se podle Janečka jednalo o krátkodobou záležitost. „Naše dohledové centrum neeviduje žádný výpadek vysílačů v Nehvizdech,“ odpověděl mluvčí.

V případě výpadku či pomalého internetu doporučují poskytovatelé omezit počet připojených zařízení a snížit množství stahovaných dat

Pokud klesne zákazníkům rychlost připojení fixního internetu, stačí podle odborníků omezit počet připojených zařízení, která současně stahují velké objemy dat, například prostřednictvím videostreamingu.

Spíše než k přetížení připojení k internetu často podle Kocmana dochází k neúměrné zátěži domácího WiFi routeru. „To bývá nejslabší článek domácích sítí, protože byť jde o relativně levné zařízení, lidé si jej pořídili před lety, vzali si základní router od poskytovatele, a zatímco WiFi technologie se vyvíjí, lepší router za pár tisíc si pořídí málokdo. Domácnosti tak mají mnoho let starou krabičku za patnáct stovek s nízkými přenosovými rychlostmi,“ upřesňje.

„A pak v momentě, kdy se doma rodiče potřebují připojit na videohovor a do toho děti sledují Neflix nebo YouTube v HD rozlišení, tak je to na výkonu domácí sítě znát a všichni vidí výrazné zpomalení,“ vysvětluje.

Obecně operátor radí, že pokud uživatelé chtějí šetřit svoje připojení k internetu nebo domácí síť, tak film je lepší si přes noc stáhnout (samozřejmě legálně, dostupných služeb je dost), než sledovat online, hudbu si nemusí pouštět formou videoklipu v HD nebo 4K kvalitě. „Hodně kapacity připojení také spotřebují herní konzole. Obrovská kvanta dat tvoří aktualizace softwaru, ale to se nemusí dělat každý den,“ doplňuje Kocman.

Tagy: