Omyl může stát miliony. Jak správně přepsat auto na nového majitele?

Tahle informace se vám bude hodit, pokud vy nebo někdo z vašeho okolí plánuje prodat auto. Měli byste vědět, že když totiž vůz prodáte a nový majitel způsobí nehodu, hrozí riziko, že ji zaplatíte ze svého.
Prodej auta...
Prodej auta...
thinkstock.com

reklama

Sledujte Zprávy i online na Prima PLAY - Zprávy.

 

Aktualizováno 18. 8. 2016 - Přestavte si, že chcete prodat svoje auto novému majiteli. Kam zamíříte jako první? Logicky se nabízí registr vozidel - je přece potřeba přepsat auto na nového majitele. Paradoxně byste ale jako první měli zamířit do vaší pojišťovny a zrušit povinné ručení. „Pokud původní majitel vozidla neodhlásí povinné ručení, může se stát, že nový majitel způsobí škodu a tím pádem původní majitel přijde o bonusy, to znamená v případě další pojistky bude platit vyšší povinné ručení,“ varuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa. I další pojišťovny potvrzují, že by vymáhaly škodu na tom, kdo má uzavřenou pojistku na dané auto, i když už vlastně není majitelem vozidla. Možná je to zvláštní, ale pojišťovně je úplně jedno, kdo je majitel vozidla. Je tak velký omyl myslet si, že pokud auto na registru přepíšete na nového majitele, zbavujete se veškeré zodpovědnosti. Pokud auto přepíšete v momentě, kdy ještě nemáte zrušené povinné ručení, riskujete, že případnou škodu budete hradit ze svého.

APLIKACE – POVINNÉ RUČENÍ: Najděte nejvýhodnější nabídku na trhu právě pro vás...

Díra v zákoně?!

V zákoně stojí, že povinnost být pojištěný má vlastník vozidla. To znamená, že když auto budete na registru vozidel přepisovat na nového majitele - tak právě on by měl předložit zelenou kartu jako doklad o sjednaném povinném ručení. Jak ale zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Eliška Čeřovská, registrům je úplně jedno, čí zelenou kartu dostanou. Na více místech jí potvrdili, že úředníkům stačí zelená karta, na které je vyznačená platnost. A že není potřeba, aby už to byla zelená karta toho nového majitele. Úřady nás tak vědomě vystavují riziku. A co na to ministerstvo dopravy, pod které registry vozidel spadají? "Podle zákona je pro registraci důležité, zda je platné pojištění, neříká se - na koho", uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Správný postup při prodeji auta

  1. Pokud tedy plánujete prodat auto, měli byste si v první řadě zařídit protokol o evidenční kontrole.
  2. Potom byste měli s novým majitelem sepsat kupní smlouvu. 
  3. Následně by vaše kroky měly směřovat do vaší pojišťovny, kde na základě kupní smlouvy zrušíte povinné ručení. „Vlastník přestává být vlastníkem vozidla k datu, které je uvedené v kupní smlouvě," upřesňuje mluvčí ČKP Aleš Povr.
  4. Nový majitel by si měl naopak povinné ručení sjednat. „Každý nový majitel si může sjednat povinné ručení před tou vlastní registrací, tzv. před tím přepisem. Na základě třeba VIN kódu," říká mluvčí pojišťovny Slavia Jakub Koutek.
  5. Až nakonec byste měli navštívit registr vozidel a auto na nového majitele přepsat.

Jak ukončit povinné ručení při prodeji auta?

Pojistka tedy nezaniká automaticky prodejem auta a ani ji nelze převádět na další vůz (pokud si kupujete nový) nebo na nového majitele. Vše je třeba vyřídit znovu. "Ve chvíli, kdy máte doklad o prodeji, předejte ho pojišťovně a požádejte o ukončení pojistky. Pojišťovna vám vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí," říká odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. Pozor, povinné ručení musíte platit, i když auto stojí v autobazaru, a to do té doby, než změní majitele.

Prodat auto zvládnete i sami...

Smlouva o prodeji auta? Tady vše vyřešíte během několika minut

A jak je to s pojištěním, když máte nové auto, a druhé chcete prodat?

Stačí jedno povinné ručení, když máte dvě auta, ale s druhým už nejezdíte a chcete ho prodat? "Ne, každý automobil musí mít vlastní povinné ručení. Musíte si sjednat druhé povinné ručení. Bonusy se na něj převedou až po ukončení první smlouvy, to znamená ve chvíli, kdy původní auto prodáte. Abyste tratili na bonusech co nejméně, zvolte u nové smlouvy například čtvrtletní formu placení. Do první splátky se vám bonusy nezapočítají, do další (bude-li už staré auto prodané a povinné ručení vypovězené) ano", radí ještě Zbyněk Laisek.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na PrimaPLAY Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!