Online: Sněmovna jednala o situaci kolem premiéra Andreje Babiše

Babiš vysvětuje svůj údajný střet zájmů, zprávu označil za "totální lži" a "absurdní konstrukci". TOP09 i ODS požaduje odchod Babiše, podle Kalouska způsobuje Babiš ČR škody. Tomio Okamura z SPD uvedl, že jde o další díl politického divadla, jehož cílem je zvrátit výsledky voleb.
vlada1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poslanci hnutí ANO, KSČM, SPD a ČSSD smetli návrhy opozice na pozastavení českých dotací firmě Agrofert a spolu s tím odmítli podpořit i požadované záruky na transparentní a objektivní odpověď Evropské komisi. Sněmovna se místo toho rozhodla podpořit návrh SPD ohledně hájení zájmu ČR ministerstvem financí a vyvození odpovědnosti v případě poškození finančních zájmů ČR.

Sněmovna měla dnes projednávat zákony, které jí vrátil Senát, nakonec ale projednává opozicí navrhnutý mimořádný bod ohledně předběžné zprávy Evropské komise, která uvádí, že premiér Andrej Babiš má stále vliv na svoji bývalou firmu Agrofert.

Online reportáž:

20:03 Vážení čtenáři, on-line reportáž dnes končí, děkujeme vám za pozornost. 

20:00 Poslanci, kteří odmítli návrhy na pozastavení dotací Agrofertu, nesou morální i právní odpovědnost, napsal na Twitter Jíří Pospíšil.

 

19:30 Předseda Pirátů Ivan Bartoš na tiskové konferenci po hlasování Sněmovny uvedl, že za "nejtragičtější považuje odmítnutí návrhu na transparentní a objektivní odpověd Evropské komisi." 

19:22 "Zatímco na Václavském náměstí demonstrují proti premiéru Babišovi desetitisíce lidí, v Poslanecké sněmovně "úřaduje" koalice ANO, KSČM a SPD," komentoval dění ve Sněmovně Petr Fiala. 

 

19:19 Vít Rakušan pozdravil demonstraty na Václavském náměstí. 

 

19:18 Vojtěch Filip (KSČM) argument Miroslava Kalouska zcela odmítl a nařkl jej, že manipuluje s veřejností. 

19:17 "Až přijde toto rozhodnutí, tak se odvolám na tento zvukový záznam a řeknu vy jste spolupachatelé," komentoval Miroslav Kalousek (TOP09) situaci, kdy by Evropská komise ve své finální zprávě potvrdila své podězření. 

19:07 Poslanecká sněmovna odmítla všechny společné návrhy ODS, Pirátů, TOP09, STAN a KDU-ČSL, které měly mimo jiné zahrnovat zajištění objektivní a transparentní odpovědi Evropské komisi. 

19:02 Poslanci přijali návrh SPD o hájení zájmu ČR v souvislosti se střetem zájmů podle předběžné zprávy Evropské komise. Návrh také zahrnuje vyvození odpovědnosti v případě finančního poškození zájmů ČR. 

18:40 Poslanci mají krátkou přestávku do 18:50. 

18:19  Podle poslance Jana Skopečka (ODS) "o úspěchu podnikání v současnosti rozhoduje to, zdali dostane podnikatel dotaci.

18:11 "Mnoho lidí se v této chvíli chystá na Václavské náměstí. Důvody jsou srozumitelné, znepokojení až rozhořčení lidí pochopitelné," napsal Petr Fiala (ODS).

 

18:03 "Bojovník proti dvojí kvalitě potravin, vyrábí v Německu dobrý chleba," obvinil Babiše Zbyněk Stanjura (ODS). 

17:52 "Odluka státu od Agrofertu se evidentně nedaří," postěžoval si poslanec Ivan Adamec (ODS).  

17:47 Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby odpověď Evropské komisi byla, co nejvíce transparentní.

17:39 "Ani Chuck Norris nedokáže obhájit neobhajitelné," napsal předseda TOP09 Jiří Pospíšil. 

 

17:36 Poslanec Pirátů Jakub Michálek se podivuje, proč se premiér Babiš během svého projevu věnoval jen kopání do nevládních organizací. Michálka by naopak zajímala odpověď na otázku, jakým způsobem postupovalo ministerstvo ohledně nároků, když byl Babiš ministrem financí. 

17:29 Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vyzval vládu, aby s okamžitou platností přestala vyplácet dotace firmám spadající do svěřeneckého fondu Andreje Babiše.  

17:23 Radim Fiala z SPD si myslí, že by se ke zprávě mělo nejdříve vyjádřit ministerstvo financí, pokud by se podle něj potvrdila podezření Evropské komise, tak by šlo o "mega podraz."

17:05 Podle Víta Rakušana ze Starostů, se Babiš chová podle hesla "Česká republika jsem já, Agrofert je Česká republika."

17:03 "Nejstarší člen sněmovny se jmenuje Schwarzenberg a ne Schwanzerberg," opravil Okamuru Miroslav Kalousek. "Der Schwanz je německy ocas," zdůraznil Kalousek.  

16:58 Situace je vážná, jde o peníze našich občanů, řekl předseda Pirátů Ivan Bertoš. Ten zároveň doufá, že v případě pochybení bude premiér Andrej Babiš postupovat "tvrdě a nekompromisně".  

16:38 Okamura také ve Sněmovně řekl, že se jedná o "pernamentí převrat." Kritizoval také, že dotace berou miliardáři. Jako příklad potom uvedl Karla Schwarzenberga.

16:37 Okamura také uvedl, že jde o další díl politického divadla, jehož cílem je zvrátit výsledky voleb.

16:33 "SPD je zcela proti jakýmkoliv dotacím. Považujeme za zhoubne pokud dotace podporují jen některé firmy," řekl předseda SPD Tomio Okamura. 

16:15 "Žijeme v zemi, kde jedna česká firma dostane pobídků a druhé vysaje všechny zasměstnance....Normální je pracovat, nikoliv brát dotace," dodal Václav Klaus ml. 

16:11 "Dotace jsou zlo. Hnutí ANO a vláda dělá proevropskou politiku" uvedl Václav Klaus ml.. Ten si dnes založil novou politickou stranu. 

16:09 "A už vytáhl i Sorose. Toto se v našem regionu stává politikům až po mnohem delší době strávené ve funkci premiéra :-)," napsal Petr Fiala (ODS).

 

16:07 "Každý den, co budete protahovat, se zvýší nemateriální škody. Jediný způsob jak zastavit ty škody je, že přestane být předsedou vlády ČR," řekl Kalousek. 

16:02 "Neberete si republiku jako rukojmí, ty hmotné škody už neodvrátíme," apeluje na premiéra Miroslav Kalousek. 

15:50 Uvědomujete si, jak se snažítě dělat hlupáky z české veřejnosti,? ptá se vlády Miroslav Kalousek (TOP09)

15:29 Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík kroutí hlavou nad slovy ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (nes. za ANO).

 

15:26 Proč se ke zprávě Evropská komise vůbec samotná Komise nevyjadřuje a opakovaně říká, že se nebude ke zprávě do doby jejího ukončení vyjadřovat? ptá se ministryně financí Alena Schillerová  Spolu s tím si odpovídá, že za tím asi Babiš nebude a naléhá na počkání dokončení zprávy. "To nejhorší, co se může stát je politický tlak“ 

15:14 Mluvčí prezidenta republiky dnes zároveň nazval protestujcí na Václavském náměstí "liberály."

 

15:11 Premiér ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš ohrožuje naši zemi. 

 

14:55 K premiérovi se přidal i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

 

14:53 Andrej Babiš uvedl, že zpráva stojí na „absurdní konstrukci“ a citoval ministra prostředí Richarda Brabce, podle kterého je až neuvěřitelné, jak nepravdivé tvrzení jsou ve zprávě použité, vzhledem k tomu, jak je snadné si jednotlivé informace ověřit.

14:50 Kalousek se opět pustil do premiéra.

 

14:49 "Podle Babiše "Brusel radí jak vykládat evropské právo!" 

14:39 „Zpráva měla být považována za důvěrnou, než bude dokončena.“ Babiš uvádí, že má právo se ke zprávě vyjádřit.

Reklama
Reklama