ONLINE: Česko slaví výročí 17. listopadu spolu s protesty proti premiérovi Babišovi

Pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze provázejí protesty. Kytice od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či předsedy SPD Tomia Okamury lidé vyhodili do odpadkového koše. Policie drobné incidenty prověřuje.
17. listopad v Praze
17. listopad v Praze

reklama

Celá země dnes slaví 29. výročí událostí z roku 1989, kdy v České republice padl komunistický režim. Na Národní třídě v Praze protestují od rána desítky lidí. Někteří k památníku 17. listopadu přinesli transparenty s nápisy jako Stop Zemanovi nebo Přísahám na duševní zdraví svých dětí.

Velká část z nich odkazuje na aktuální politickou situaci v zemi a kazu údajného únosu Babišova syna. Kytice, kterou přišel v noci na Národní třídu položit premiér Andrej Babiš a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura, skončila v odpadkovém koši. Později potkal stejný osud i květiny poslané prezidentem Milošem Zemanam. 

Policisté kytice vyndali a odvezli na služebnu."Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje," oznámila policie ráno na twitteru.

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty v roce 1939 a smrt studenta Jana Opletala a dalších umučených a popravených studentů, si připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. 

Pietního aktu se zúčastnil předseda Senátu Milan Štěch, nový senátor Jiří Drahoš, předseda SPD Tomio Okamura, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, který tradičně pietní akt s Hlávkovou nadaci pořádá.

Obě akce jsme sledovali na místě. 


Sledujeme živě:

20:20 - Václavské náměstí a Festival svobody.

19:50 - Brnem prochází velký lampionový průvod.

19:30 - Ostrava oslavila výročí 17. listopadu průvodem se svíčkami.

19:10 - U příležitosti vzpomínky na 17.listopad přinášíme také rozhovor s bývalou první dámou Dagmar Havlovou. 

18:45 - Opět se hlásíme z Národní třídy, tentokrát kvůli rozhovoru s Martinem Mejstříkem, jedním z hlavních představitelů a organizátorů studentského hnutí v roce 1989. Jak vnímá reakce současných politiků na oslavy výročí pádu komunismu?

18:40 - Na brněnském Náměstí Svobody se chystá lampionový průvod. 

18:35 - Hradec Králové slaví bez demonstrací, lidé zapalují svíčky za bývalého prezidenta Václava Havla.

18:30 - Na Václavském náměstí vystoupil i Pražský výběr, kapela, které komunisté zakazovali vystupovat i vydávat nová alba. Co si myslí o polistopadovém vývoji Vilém Čok a jak vzpomíná na listopad 1989 Michael Kocáb?

18:00 - Podívejte se na zakončení satirického karnevaloveho průvodu v centru Prahy.

17:55 - Také v Českých Budějovicích lidé na shromáždění vyzývají premiéra Andreje Babiše k odstoupení.

17:45 - Co se dnes dělo ve Zlíně?

17:35 - Na Národní třídě se tisíce lidé baví kulturním programem. Lidský řetěz, který se naží utvořit, by měl sahat až k Pomníku obětem komunismu Olbrama Zoubka na úpatí Petřína.

17:30 - BEZ KOMENTÁŘE: Ohnivá show v Jihlavě.

17:00 -  Naši reportéři se hlásí ze Staroměstského náměstí, kde ukončí svou cestu Prahou protestní shromáždění Pochod za slušné Česko.

16:10 - Výročí 17. listopadu si dnes připomněli i ve Zlíně.

16:05 - Ať mír dál zůstává s touto krajinou, zpívala před 29 lety před zaplněným Václavským náměstím. Naši reportéři tentokrát zavzpomínali s Martou Kubišovou, která je pro mnoho Čechů dodnes živoucím symbolem komunistického útlaku. 

15:45 - Pochod za slušné Česko dorazil na Národní třídu. 

15:30 - Živě z Národní třídy: Rozhovor s jedním ze studentských vůdců z roku 1989  Šimonem Pánkem. Byl organizátorem stávek a protestů proti komunistickému režimu. 

15:15 - Reportér Václav Janata mapuje protestní Pochod za slušné Česko.

15:00 - Začínají speciální Názory bez cenzury: Do studia zavítali pánové, kteří listopadové dění roku 1989 fotografovali.

14:40 - Z Náměstí Republiky vyšel první oznámený protestní průvod. Nejcitelněji zasáhne do silniční dopravy v oblasti Novotného lávky a Malé Strany. Na akci dohlížejí především dopravní policisté. 

"Pochod za slušné Česko" zahájil svou cestu Prahou na Hradčanském náměstí. Odhadem tisíce lidí žádají odchod Andreje Babiše z funkce premiéra. Míří na Staroměstské náměstí.

14:20 - V dalším živém vstupu z Národní třídy hovoří reportér TV Prima s účastníky oslav. Lidí na místě přibývá, atmosféra je již klidná a uvolněná. Účastníci oslav zapalují u památníku svíčky, poslouchají hudební vystoupení, či se fotí se známými osobnostmi. 

14:05 - Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin. 

14:00 - V Litvínově provázejí oslavy demonstrace pravicových extremistů.

13:40 - Brno především protestuje. Odhadem tisícovka lidí přišla na Malinovského náměstí  na demonstraci proti trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi. 

13:30 - S Janem Hřebejkem jsme doputovali do cíle na Národní třídě.

13:25 - "Lidé zase chtějí, aby existoval soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné funkce, což je dobrý signál," řekl na Národní poslanec KDU-ČSL Herman.

13:20 - Další rozhovor z Národní třídy, tentokrát se spisovatelkou a bývalou redaktorkou mnichovského Rádia Svobodná Evropa Lídou Rakušanovou.

12:50 - Pokračujeme ve studentské trase s Janem Hřebejkem. Tentokrát se zastavíme na Vyšehradě.

12:45 - Reportér Matěj Rychlý si spolu s Janem Hřebejkem připomínají pochod studentů ze 17. listopadu 1989. 

12:40 - KORZO NÁRODNÍ - co vás tady dnes čeká?

12:30 - Rozhovor s režisérem Janem Hřebejkem z pražského Albertova.

12:15 - "Jsme to my, kdo si tu svobodu musí ubránit, nikdo nám ji zadarmo nedá. Bohužel někteří lidé, když se jim dobře žije, si neuvědomují, že svobodu ztratíme během několika vteřin, a můžeme jí získávat po dobu několika let, nebo několika desítek let," prohlásil předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS s tím, že situace je možná zlá, ale ne zoufalá.

12:05 - Proč Andrej Babiš přišel na Národní třídu už krátce po půlnoci?

12:00 - Jak vypadá památník na Národní třídě z ptačí perspektivy? Ukážeme vám to!

11:40 - Na Albertově právě začíná vzpomínková akce.

Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Pietního aktu se zúčastní zástupci studentů i představitelé vysokých škol jako například senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. 

Odkaz 17. listopadu let 1939 a 1989 by neměl být upozaďován nynější vyhrocenou politickou situací, řekl na Albertově předseda studentské komory a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

11:30 - Rozhovor s Jiřím Drahošem. Na Národní třídě hovořil bývalý prezidentský kandidát a předseda Akademie věd ČR s reportérem Patrikem Kaizrem. 

11:00 - Nejen Praha žije výročím Sametové revoluce. Jak si 17. listopad připomínají lidé v Liberci či Teplicích?

10:40 - Památník Jana Opletala a uctění památky studentů hájících akademické svobody a lidská práva.

10:35 - Pro TOP 09 znamená 17. listopad návrat svobody, demokracie a právního státu. Premiér a prezident podle TOP 09 tyto hodnoty pošlapávají. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že "z hlediska vyššího principu mravního vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus".

10:30 - Na Národní třídu dorazili také Piráti.

10:15 - Podle šéfa ODS Petra Fialy si lidé nepřipomínají jen události roku 1989, vyjadřují se i k současnosti. Rozumí těm, kteří vyhodili kytice některých politiků, byť způsob vyjádření prostestu prý není "jeho šálek čaje". 

10:10 - Na Národní zůstávají naši reportéři. Co se tam zatím stalo?

10:00 - Živě z Národní třídy: Rozhovor s mluvčím policistů Tomášem Hulanem.

09:40 - Jak to vypadalo v dobách “železné opony”? Pojďte s námi na procházku muzeem. Ukážeme vám telefon, kterým se volalo jen do Moskvy.

09:30 - Rozhovor s bývalým předsedou Senátu Milanem Štěchem z Národní třídy.

09:10 - Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček pokládá věnec u památníku.

09:00 - Hlavní roli na Národní třídě hrály v noci a ráno květiny od Andreje Babiše. Podívejte se na exkluzivní záběry!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!