ONLINE: Chemičkou v Kralupech nad Vltavou otřásl výbuch. Zemřelo šest lidí

Při dnešní explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva utrpěli zranění. Oběťmi jsou pracovníci dodavatelských firem. Výbuchu předcházelo čištění prázdné nádrže na pohonné hmoty. Příčiny tragédie vyšetřuje policie.

Kromě šesti mrtvých utrpěli další dva lidé středně těžká zranění, se kterými byli převezeni do nemocnice. Podle lékařů nejsou v ohrožení života. Ředitel skupiny Unipetrol Krzysztof Zdziarski uvedl, že oběti jsou pracovníci dodavatelských firem.

K výbuchu došlo okolo 10. hodiny v době odstávky provozu. „Podle informací, které jsme dostali k dispozici, došlo k situaci, kdy při čištění prázdné nádrže pravděpodobně nebyl dodržen technologický postup, který měl být dodržen a došlo k výbuchu,“ uvedl Lukáš Hodík z krizového řízení města. Dodal také, že nedošlo k úniku žádných látek a že pro obyvatele nehrozí žádné nebezpečí.

Pozůstalým po obětech už vyjádřili soustrast čeští politici. Kromě premiéra v demisi Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana tak učinili například předseda ODS Petr Fiala, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, předseda KSČM Vojtěch Filip, šéf SPD Tomio Okamura nebo poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová.

Skupina Synthos se věnuje prodeji chemických výrobků používaných zejména v automobilovém a obalovém průmyslu a stavebnictví. Je největším výrobcem polystyrenu a syntetického kaučuku v Evropě.

Provozuje několik závodů - v Polsku v Osvětimi a Nowej Sarzynie, v České republice v Kralupech nad Vltavou, dále také v nizozemské Bredě či městech Ribécourt a Wingles ve Francii. Společnost patří druhému nejbohatšímu Polákovi Michalu Solowowovi, jehož majetek je odhadován na v přepočtu téměř 70 miliard korun.

Doposud největší tragédie v ČR způsobená výbuchem se odehrála v roce 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Exploze plynu v panelovém domě si vyžádala celkem sedm žvotů. Zahynul také viník neštěstí. Jen o jednu oběť méně měl v roce 2002 na svědomí výbuch elektrického bojleru v hotelu v Lounech. V troskách tehdy zemřelo šest členů polské rodiny.

Čtyři lidé zemřeli během exploze plynu v obytných budovách v Karlových Varech (1992) a Brně (2004). Stejný počet obětí měla také nehoda ve firmě Explosia na Pardubicku (2011). Výbuch v areálu, kde se vyráběla průmyslová trhavina, zničil dva železobetonové podzemní objekty a poškodil i další budovy.

Více informací včetně živého vstupu z místa neštěstí přineseme ve Zprávách, které začínají tradičně v 18:55.

Tagy: