Evropská komise: Babiš je údajně ve střetu zájmů a musí vrátit všechny dotace

Premiér Andrej Babiš má přetrvávající vazby na své bývalé podniky a musí vrátit všechny prověřované evropské dotace od února minulého roku, vychází to z bruselského auditu. Opozice se dnes tvrdě pustila do Babiše a vyzvala vládu, aby přestala Agrofertu poskytovat dotace. Babiš v reakci řekl, že nic se vracet nebude.
Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO 2019 foto youtube
Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO 2019 foto youtube

reklama

Opozice chce, aby Agrofert vrátil peníze

Opozice se dnes shodla na čtyřech bodech postupu při řešení předběžné zprávy Evropské komise. Prvním bodem má být slovy šéfa Pirátů Ivana Bartoše „konec utajování a ututlávání tohoto auditu.“ „My požadujeme, aby jednotlivá ministerstva, která obdržela audit, zveřejnila jeho výsledky,“ řekl Bartoš. Opozice zároveň vyzvala vládu, aby okamžitě zastavila vyplácení dotací firmám, které jsou ve svěřeneckém firmu Babiše. Dalším požadavkem má být zaručení, že odpověď na stanovisko Evropské komise budou formulovat ty členové vlády, kteří nejsou členy hnutí ANO. Opozicční politici budou zároveň chtít záruku toho, že se úterní schůze Sněmovny bude účastnit Andrej Babiš.

 

Babiš: Nebudou se vracet žádné peníze

Babiš dnes na schůzi sněmovny uvedl, že Česká republika nic vracet nebude muset, protože se podle něj jedná „o ryze právní výklad, se kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují.“ Babiš také připomněl, že se jedná jen o návrh auditní zprávy, a do uzavření procesu je tedy zpráva považována za důvěrnou. Já jsem neporušil ani české ani evropské zákony a jsem proto šokován, že česká média zase vykládají, že se bude něco vracet. Nebude se nic vracet," řekl Babiš

 

Kalousek: Nepřekvapil. Lhal, kňoural a odešel.

Do premiéra se okamžitě pustil Miroslav Kalousek (TOP09), který premiérovi sdělil, že žádná komise si nedovolí popřít návrh auditní a právní služby Evropské komise a proto Česká republika ty peníze bude muset zaplatit. „S premiérem se klidně vsadím o jakýkoliv obnos, že Česká republika ty peníze zaplatí." Babiš ho však již neslyšel, jelikož ze Sněmovny odešel. Kalousek později komentoval odchod premiéra na Twitteru.

 

 

Před týdnem se objevila rovněž zpráva, že ekonom a senátor Lukáš Wagenknecht inicioval vyšetřování unijního veřejného ochránce práv – ombudsmana Emily O'Reillyovou. Wagenknecht si stěžoval, že Brusel zatajuje důležité dokumenty v případu Agrofert.

Emily O'Reillyová prošetřuje korespondenci mezi komisařem pro rozpočet EU Güntherem Oettingerem a Andrejem Babišem. V prvním z údajných dopisů nabídl komisař Oettinger premiérovi Babišovi úhybný manévr, který umožňuje vyhnout se postihu za nezákonné používání dotací. V druhém dopise uvádí, že chce prozkoumat žádost o audit, jak konglomerát Agrofert získal evropské dotace. To je, proč Evropská komise odmítá poskytnout zadání auditu.

Online reportáž:

13:58 Vážení čtenáři online reportáž dnes již končí, děkujeme vám za pozornost. 

12:58 Na předběžný návrh auditní zprávy zareagoval i bývalý premiér Mirek Topolánek.

 

12:53 "Požadujeme, aby jednotlivá ministerstva, která obdržela výsledky auditu, tento dokument zveřejnila," napsal šéf Pirátů Ivan Bartoš. 

 

12:34 "S premiérem se klidně vsadím o jakýkoliv obnos, že Česká republika ty peníze zaplatí," uvedl Miroslav Kalousek (TOP09). Ten zároven dodal, že „žádná komise si nedovolí popřít návrh auditní a právní služby Evropské komise."

 

12:32 "Já jsem neporušil ani české ani evropské zákony a jsem proto šokován, že česká média zase vykládají, že se bude něco vracet. Nebude se nic vracet," zopakoval znova Babiš.

 

12:22 Babiš: Česká republika nic vracet nebude! „Jedná se ryze o právní výklad, se kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují.“ Podle Babiše se jedná jen o "hysterii."

 

11:58 „Pokud platí, co bylo konstatováno, že pan premiér Andrej Babiš má stále přetrvávající vazby na své bývalé podniky, pokud toto platí, tak mi vyzýváme Andreje Babiše, aby Agrofert vrátil České republice veškeré finanční prostředky na proplacení dotací státních produktů. Není možné, aby český daňový poplatník financoval podnikání jednoho z nejbohatších lidí v České republice,“ uvedl předseda Starostů Vít Rakušan

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!