Opakované prezidentské volby v Keni jsou i tentokrát plné násilí a nepokojů

Včera se v Keni konaly opakované prezidentské volby. Podle nařízení tamního Ústavního soudu bylo srpnové hlasování sporné. Ani tentokrát se však hlasování neobešlo bez nepokojů a násilí. Tři lidé zemřeli, uvedla agentura AFP.
Opakované volby v Keni
Opakované volby v Keni
youtube/Al Jazeera English

reklama

Ani druhý pokus prezidentského hlasování se neobešel bez násilí a nepokojů. Svou nespokojenost dávali najevo zejména mladí, kteří zapalovali barikády a házeli kameny. Tisíce členů bezpečnostních sil dohlíží na průběh voleb. Střelba byla hlášena ze západokeňského Kisumu, kde pořádkové síly postřelily čtyři protestující přívržence opozice. Jeden z mužů následkům zranění podlehl. Další mladý muž byl zastřelen v chudinské čtvrti Mathare v Nairobi a třetí oběť je z Homa Bay. Policie se nebála k rozehnání davu použít slzný plyn ani vodní děla.

Opakované volby v Keni
Autor: youtube/Al Jazeera English Opakované volby v Keni

Opakované volby začaly poté, co srpnové hlasování označil Ústavní soud za sporné. Ale ani nové hlasování o post prezidenta Keni nebude regulérní. Z volební komise například utekla členka Nezávislé volební a pohraniční komise Roselyn Akombeová, která pro server BBC uvedla, že má strach o svůj život a obává se, že komise nemůže zaručit regulérní průběh voleb.

Největší nepokoje jsou ve zmíněném Kisumu na západě Keni. Právě toto město je baštou opozice a místní  nesouhlasí s dosavadním vítězem srpnových voleb a nynějším prezidentem Uhuru Kenyattem. V Kisumu se některé volební místnosti ani neotevřely, a to kvůli vůdci opozice Raelu Odingovi, který vyzval obyvatele k bojkotu.

Opakované volby v Keni
Autor: youtube/Al Jazeera English Opakované volby v Keni

A právě kvůli bojkotu je jediným kandidátem na prezidenta Uhuru Kenyatta, který opakovaně vyzývá obyvatele země ke klidu. „Silná Keňa, kterou mám to privilegium vést, je dnes silnější republikou, než kdy dřív. Poslední měsíce byly skutečně testem každého z nás. Udržme prosím při našem ústavním právu volby mír. Jsme unaveni z volebních kampaní a myslím, že je čas jít kupředu,“ vyjádřil svůj názor prezident.

Prezidentské volby, které se konaly 8. srpna, si vyžádaly podle serveru BBC minimálně 50 obětí. V roce 2007 zemřelo kvůli etnickému násilí, které propuklo také kvůli volbám, dokonce 1100 lidí. Místní se tak obávají, aby se podobná situace neopakovala i nyní. 

reklama

reklama