Opatření MHD kvůli koronaviru: V Praze jedině s rouškou, na jižní Moravě se bude jezdit podle letních jízdních řádů

Vedení Prahy zakázalo vstup do vozů MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení primátora vstoupí v platnost od půlnoci na úterý 17. března. Na jižní Moravě ani ve středních Čechách si už lidé nemůžou koupit lístek u řidiče.
Do pražského MHD jedině s rouškou
Do pražského MHD jedině s rouškou
ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Dopravní podnik rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD. Metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.

Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci na dnešek do 24. března do 06:00 volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

„Kdo má roušku, ať si ji vezme, ten, kdo ji nemá, si může ušít bavlněnou. Jsou tady ještě alternativní verze,“ řekl Hřib. Pokud cestující nemají respirátor ani roušku, mohou si podle primátora zakrýt ústa a nos šátkem nebo šálou. On si prý vyrobil roušku sám z látky a kancelářských svorek.

Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude v úterý řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD. „Očekávám ale, že to lidé budou dodržovat, je to ve prospěch jejich zdraví,“ řekl Hřib.

V uplynulých dnech hlavní město již zakázalo nástup předními dveřmi autobusů a zrušen byl prodej jízdenek u řidičů. V tramvajích a metru jsou řidiči odděleni od cestujících v kabinách.

Na jižní Moravě se bude jezdit podle letního jízdního řádu

Od pondělí nelze koupit jízdenky u řidiče a nebude možné nastupovat předními dveřmi, uvedl to na tiskové konferenci náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák (ČSSD). Kraj tak navazuje na opatření, která kvůli ochraně řidičů před nemocí Covid-19 zavedl již na konci minulého týdne brněnský dopravní podnik. I ten dnes znovu zvažuje, že zavede u některých linek prázdninové jízdní řády. Počet cestujících se výrazně snížil.

„Chceme ochránit řidiče, kteří jsou první na ráně,“ řekl Hanák. V Brně již například v trolejbusech a autobusech cestující nesmí ke kabině řidiče, prostor je oddělen páskou. Nastupovat se smí pouze dalšími dveřmi.

V krajské dopravě se nyní jezdilo podle jízdních řádů pro jarní prázdniny, což znamená vynechání pouze několika školních spojů. Od příštího pondělí bude jízdní řád ještě řidší. Lidé v současné situaci více jezdí autem, na kole, jdou pěšky, nebo raději zůstávají doma.

Ve Znojmě a ve Vyškově se také vedení města rozhodlo, že mohou lidé jezdit MHD zdarma, dokud bude platit současný stav.

V Brně zatím jezdí MHD podle standardních jízdních řádů pro všední dny. Podnik zatím chtěl zachovat množství spojů i kvůli tomu, aby se lidé nehromadili v menším počtu vozů.

Ve Středočeském kraji se zavedou linky pro seniory

Ani ve středních Čechách lidé nenastoupí předními dveřmi a platí prázdninové jízdní řády. Mělo by to pomoci zamezit šíření koronaviru. Řidiče ČSAD MHD Kladno odděluje ve vozech od cestujících páska. Protože roušky na trhu nejsou, nechává je vedení společnosti pro zaměstnance šít, od úterý by je mohli někteří řidiči už mít. Pokračuje i průběžné čištění autobusů, zaměstnanci mají dezinfekční gely, rukavice a společnost jim také zajistila vitaminy.

„Dnes odpoledne nebo zítra bychom měli dostat první ozonéry,“ uvedl Ludomír Landa z ČSAD MHD Kladno. Tyto přístroje autobusům při stání ve vozovně vyčistí vzduch v interiéru, likvidovat by měly i viry.

Dopravce Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín), který provozuje městské autobusy v Kolíně, začal vozy čistit ozónem. „OAD Kolín pořídila několik speciálních přístrojů pro takzvané ozónové čištění. Všechny autobusy budou nyní čištěny ozónem. Jde o nejspolehlivější způsob, jak předcházet možnému šíření virů a bakterií,“ řekl mluvčí společnosti Miroslav Slaný.

Mladá Boleslav má speciální linky pro seniory

Mladá Boleslav zavedla kvůli šíření koronaviru dvě speciální autobusové linky pro seniory. Fungují ode dneška, kopírují trasu běžných linek. „Jezdit budou zhruba od 8:00 do 18:00 po sedm dní v týdnu. Tato forma dopravy bude určena pro osoby nad 60 let a pro zdravotně postižené a bude zdarma,“ uvedla na webu města mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Autobusy pro tuto bezplatnou přepravu jsou viditelně označeny nápisem Zvláštní linka.

I v Boleslavi lidé do autobusu nastoupí pouze zadními dveřmi. Řidiči dnes zároveň od města dostávají respirátory, dopravní podnik autobusy dezinfikuje ozónem. „Stejně se ošetřují například interiéry sanitek, kde jsme čerpali inspiraci,“ řekla Charousková.

Také příbramská hromadná doprava mění režim. „Cestující budou moci až do odvolání v příbramské MHD nastupovat pouze prostředními a zadními dveřmi. K tomuto kroku přistupujeme z důvodu ochrany řidičů i samotných cestujících, kdy je třeba co nejvíce omezit osobní kontakt,“ uvedl k zavedení opatření starosta města Jan Konvalinka. Autobusy nechává dopravce dezinfikovat, řidiči fasují ochranné pomůcky a v nejbližší době by společnost měla mít k dispozici ozónovací stroj.

Plzeňský kraj bez průvodčích

Plzeňský kraj omezí kontakt cestujících s řidiči autobusů a personálem vlaků. Všichni dopravci, kteří jezdí v závazku veřejné služby, budou mít zavřené první dveře a řidiči nebudou vybírat jízdné. U vlaků nebudou chodit průvodčí a odbavovat ve vozech.

Kraj chystá další omezení spojů. Eviduje výrazný pokles počtu cestujících. Podle Českých drah (ČD) se prodej jízdenek v regionu snížil o 60 procent, s čímž souvisí rušení prodejních okének.

„Cestující by si měli koupit jízdenku před cestou, tedy využít časového předplatného, anebo si koupit jízdenku v aplikacích ČD či Plzeňské karty,“ uvedl šéf krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Opatření se týká veřejné linkové autobusové dopravy i MHD v Plzni, Rokycanech, Klatovech, Domažlicích, Rokycanech, Tachově a Stříbře.

Linková autobusová doprava v Královéhradeckém kraji bude kvůli boji s nemocí COVID-19 dočasně zdarma. Řidiči autobusů nebudou cestujícím prodávat jízdenky, nástup a výstup dveřmi u řidiče bude zakázán. Opatření začne platit od půlnoci z dneška na úterý. Rozhodlo o tom dnes vedení kraje. Cílem opatření je omezit kontakt mezi řidiči autobusů a cestujícími a snížit tak riziko přenosu koronaviru.

 

iPrima/ČTK

reklama

reklama