Opozice: Benešová by měla řešit akutnější věci, než velkou reformu justice

„Není možné jmenovat ministra spravedlnosti bez nějakého jasného důvodu jen dočasně, osoba ministra spravedlnosti je v tomhle systému natolik důležitá, že tam musí být jmenována stabilní a důvěryhodná osoba, a to tím spíše ještě v našich dnešních podmínkách a dnešní realitě,“ vyjádřila online redakci TV Prima své znepokojení nad současným stavem předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Benešová je částí veřejnosti, ale i politiky pranýřována zvláště za analýzu pro prezidenta Miloše Zemana, ve které měla uvést, že si lze v České republice objednat trestní stíhání. „To je tvrzení jednoho z nejvyšších představitelů státu, který tím pádem by musel říci, ž čeho dovozuje, že u nás lze beztrestně zajistit trestní stíhání… To považuji za nezodpovědné,“ řekla Zemanová. Místopředseda ústavně právního výboru Stanislav Grospič (KSČM) online redakci TV PRIMA sdělil, že si nemyslí, že je v ČR možné objednat si trestní stíhání a zároveň dodal, že toto tvrzení čas od času politici používají „do určité míry účelově.“ Grospič také připustil, že problém by viděl, kdyby Benešová zpracovala zprávu jako ministryně a nikoliv jako soukromá osoba.
Velmi kriticky se na jmenování ministryně dívá předseda TOP09 Jiří Pospíšil: „Je logické, že lidé protestují, protože ve chvíli, kdy má být obžalován premiér, tak dochází k výměně ministra spravedlnosti a na tento rezort přichází Marie Benešová, jako člověk Miloše Zemana,“ řekl redakci. Důrazně se pak vymezil proti jejímu výroku o objednání trestního stíhání: „Není normální, aby si ministr spravedlnosti myslel, že v zemi, kde spravuje justici, je možné objednat trestní stíhání. Pokud na svých názorech trvá, tak by měla podat trestní oznámení na konkrétní policisty a trestní zástupce, kteří podle ní podobnou činnost vyvíjejí.“
Benešová už také veřejnosti prozradila, že by ráda připravila reformu na zúžení české justice, a to odstraněním vrchních soudů a zrušením vrchních státních zastupitelství. Podle slov nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana je ale nutné zodpovědět si nejdříve otázky typu kdo bude vyšetřovat závažnou hospodářskou a finanční kriminalitu.
Sama Benešová přiznává, že zrušení tohoto stupně justice bude vyžadovat velkou přípravu a reforma v tomto volebním období tedy ještě nenastane. Komunisté ji v její snaze pravděpodobně ale už podpoří, jelikož Grospič redakci potvrdil, že s krokem na reformu justice souhlasí: „Je třeba přistoupit k určité reformě justice, soudní soustavy a samozřejmě analogicky i státních zastupitelství. Bylo by vhodné, aby se čtyřstupňová soustava zredukovala na třístupňovou soustavu,“ uvedl redakci.
Europoslanec Jiří Pospíšil si klade otázku, proč se vůbec do tak velké reformy Benešová v posledních dvou letech vlády pouští a neřeší akutnější problémy, které by ještě mohla prosadit v tomto volebním období: „Myslím si, že by měla řešit palčivější problémy české justice, jako třeba délku soudního řízení i drobnými změnami procesních předpisů, kdy by bylo možné zkrátit délku soudního řízení a dále by měla řešit problémy exekutorů a řekněme exekučního řádu,“ uvedl pro redakci.
Předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS) redakci řekl, že je z nápadu reformy justice „překvapen“, jelikož „s tím přichází paní ministryně, která jej před časem odmítla.“ Podle Bendy „byl ten nápad vystřelen úplně zbytečně ve chvíli, kdy k němu nebyly žádné podklady, a tím pak vyvolal velkou veřejnou kritiku.“
Na rozdíl od Pospíšila Benda pokládá za mnohem akutnější dopsat procesní předpisy trestního a občanského řádu. „To, že tady už nějakých pět let hmotné právo máme v trestním právu, kompletně nové od roku 2007, občanské právo od roku 2012, a nemáme navázané pracovní předpisy, vyvolává čím dál tím větší problémy a samozřejmě to vede k délce řízení,“ rozebral.
S názory opozice souhlasí i Zemanová: „Zabývat se tady těmi otázkami je určitě důležité, ale v tuhle chvíli, právě tím, jak se ministři spravedlnosti často střídají, tak na tom jejím stole leží spousta nevyřešených dílčích problémů, které v tuhle chvíli z našeho pohledu mají přednost,“ uvedla za Soudcovskou unii ČR.
Dalibor Zítko