Opozice chce projednat zprávu o Babišově střetu zájmů ve Sněmovně. Piráti podávají žalobu

K jednání se dnes sešli zástupci některých opozičních stran, aby prodiskutovali kroky v souvislosti s auditem o střetu zájmů premiéra Babiše. Pozvání odmítlo KSČM a SPD. Piráti podávají žalobu kvůli tomu, že české úřady vyplácí dotace pro Agrofert. ČR se bude ke zprávě Evropské komise ještě vyjadřovat, ministerstvo ji proto nepovažuje za finální.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
archiv FTV Prima

reklama

Předseda Pirátů Ivan Bartoš svolal jednání všech parlamentních stran, kromě hnutí ANO, kvůli údajnému střetu zájmů Andreje Babiše. Nabídku odmítlo KSČM a SPD. Cílem má být koordinace dalšího postupu v dané věci.

„Premiér Andrej Babiš si musí vybrat jednu ze tří možností, jak vyřešit svůj střet zájmů: buďto prodat koncern Agrofert osobám na sobě zcela nezávislým, odejít z vrcholné politiky, nebo zajistit, aby společnosti z koncernu Agrofert již nezískávaly dotace, zakázky či investiční pobídky,“ říká Bartoš.

Předsedové stran se shodli na tom, že by se měl premiérův střet zájmů zařadit jako bod k projednání Poslaneckou sněmovnou. Podle Bartoše je ale na základě pondělních vyjádření Jaroslava Faltýnka (ANO) nepravděpodobné, že by se dnes poslanci k bodu dostali.

Bartoš se chtěl obrátit i na vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Ten ale účast na jednání odmítl s tím, že se nebude účastnit mimovládních jednání dokud se neseznámí s obsahem zprávy a postupem ministerstva.

Pirátská strana se rozhodla podat žalobu v souvislosti s tím, že české úřady vyplácely dotace firmě Agrofert, kvůli které se řeší Babišův střet zájmů. Podle Pirátů mimo jiné dochází k ovlivňování dotační politiky.

Opoziční poslanci požadují, aby české úřady zprávu Evropské komise o premiérově střetu zájmů zveřejnily. Vadí jim také, že Babiš nejprve tvrdil, že se nejedná o finální závěry. To tvrdila nejprve i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), následně se však nechala slyšet, že auditoři opravdu poslali konečnou zprávu.

 

Dnes však tuto informaci znovu poupravila. Na tiskové konferenci řekla, že má Česká republika 60 dní na vyjádření se ke zprávě. Audit je podle Dostálové opatřen nápisem „důvěrné“ a z toho důvodu nemůže být zveřejněn do té doby, než budou vyřízeny všechny náležitosti.

„Ta zpráva nemůže být finální, protože my se k těm závěrům, které poslali auditoři, teprve budeme vyjadřovat,“ řekla ministryně s tím, že musí odpovědět, zda se závěry souhlasí, či nikoli.

„Z našeho úhlu pohledu tedy nejde o finální dokument,“ dodává. O konečný verdikt se podle ministryně nejedná, protože má ke zprávě vláda ještě stále co říct. Dostálová nicméně řekla, že neví, k jakým závěrům Komise došla, protože zprávu nečetla.

 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!