Opozice se dohodla na vyvolání hlasování o nedůvěře vládě

Strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP09 a Starostové se dohodly na tom, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. SPD zvedne ruku také pro nedůvěru, vadí jim sociální demokracie. ČSSD a KSČM se definitivně rozhodnou po jednání stran v pátek. Babiš se vysmál předsedovi lidovců Marku Výbornému a zopakoval, že opozice má jen program antibabiš.
Opozice se dohodla na vyvolání hlasování o nedůvěře vládě

reklama

„Na dnešním setkání politických stran jsme se domluvili na tom, že vzhledem k vážnosti situace kolem střetu zájmů Andreje Babiše a všech souvisejících problémů kolem jeho osoby vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala. Ten také uvedl, že strany sesbíraly dostatečný počet podpisů ke svolání schůze, předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (za ANO) je chtějí předat v pátek, tak aby mohl na příští týden svolat schůzi. „Postupujeme tak i proto, že chceme konfrontovat přímo pana premiéra Babiše a chceme vytvořit prostor pro to, aby se toho jednání měl, mohl a musel zúčastnit,“ dodal Fiala.

 

SPD chce vládě vyjádřit nedůvěru také, ale nikoliv kvůli Babišovi

„Naše hnutí od samého počátku nedává důvěru této vládě z důvodu účasti sociálních demokratů ve vládě, hnutí SPD žádá odchod ČSSD z vlády a sestavení nové vlády vítězem voleb na základě odborných nominantů, která bude prosazovat také programové priority SPD, řekl místopředseda SPD Radim Fiala. SPD svoji nepodporu deklarovala již tento týden. Předsedovi Tomiu Okamurovi vadí zejména účast ČSSD ve vládě. V otázce informací předběžných zpráv Evropské komise chce vyčkat na konečné zprávy, důležité je pro něj také stanovisko českých orgánů. SPD tak jedná samostatně a odmítá spolupráci s opozičními stranami, jež nazývá slovy předsedy „demagogickým blokem“.

 

ČSSD zatím vládu podpoří, v pátek ale bude jednat předsednictvo

„Ani jeden z poslanců ČSSD dnes od 10:30, kdy byl svolán poslanecký klub do dvanácti hodin, nedal najevo, že by měl hlasovat pro vyslovení nedůvěry této vládě. Nemyslím si, že se to za ten týden nějak změní, uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Jedním dechem ale dodal, že v pátek bude jednat předsednictvo strany, „tam určitě nějaké diskuze budou, jsou tam zástupci různých regionů, krajů, okresů a je možné, že někteří z těchto zástupců budou proti tomu, abychom zůstali ve vládě. Na druhou stranu, myslím si, že převáží názor ve vládě zůstat,“ sdělil.

Podobně jako ČSSD i KSČM bude mít v pátek jednání vrcholného orgánu strany, na kterém by strana měla přijmout doporučující stanovisko k hlasování o nedůvěře. Podle dřívějších vyjádření předsedy Vojtěcha Filipa se ovšem zatím nezdá, že by strana vládu nepodpořila.

Babiš: Kromě antibabiše nemají program

„Za prvé já bych chtěl samozřejmě poděkovat opozici za to, že příští týden bude hlasování o důvěře nebo nedůvěře vládě. Příští čtvrtek je přesně rok, co byla jmenována menšinová vláda s ČSSD, v pondělí budeme projednávat na vládě kromě rozpočtu vyhodnocení 655 úkolu celého resortu,“ oznámil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Premiér zároveň kritizoval opozici za to, že nemá jiný program než antibabiš.

Žádný problém není ani nikdy nebyl

Premiér se opřel i do předsedy lidovců Marka Výborného: „Já se musím smát panu předsedovi Výbornému, když mluví o tom, jaká je moje pověst v Evropě. No tak jejich Spitzenkandidat pan Weber (za evropské lidovce), kde je KDU-ČSL přišel v pátek za mnou na úřad vlády, takže asi na tom nebudu tak špatně, když se mnou mluví všichni tito politici. Odmítám stále tu rétoriku, že je nějaký problém s Babišem ohledně auditu. Žádný problém není ani nikdy nebyl,“ řekl Babiš.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!