Opozice vítá rozhodnutí Ústavního soudu, který ponechal lex Babiš beze změn

Opoziční strany vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil platnost zákona o střetu zájmů. Předseda ODS Petr Fiala napsal, že Česko se může zbavit střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) jen tím, že bude poražen ve volbách. Piráti vyzvali české úřady k dodržování normy o střetu zájmů, podle Starostů a nezávislých (STAN) se potvrdilo, že není možné míchat politiku a byznys. Také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že politik by si měl vybrat, zda vykonávat vysokou funkci, nebo podnikat.
18.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: LEX BABIŠ PLATÍ BEZE ZMĚN, ROZHODL ÚSTAVNÍ SOUD
18.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: LEX BABIŠ PLATÍ BEZE ZMĚN, ROZHODL ÚSTAVNÍ SOUD

reklama

Ústavní soud dnes zamítl návrh prezidenta Miloše Zemana a skupiny poslanců, převážně z hnutí ANO, na zrušení části zákona, která zakazuje členům vlády vydávat periodický tisk a omezuje přístup jimi vlastněným firmám k veřejným zakázkám. Podle šéfa občanských demokratů Fialy se znovu ukázalo, že soud postupuje nezávisle a nestranně na politické moci. „Že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, musí byt zřejmé i jeho největším podporovatelům. Jediným prostředkem, jak ho tohoto střetu zájmů zbavit, je porazit ho ve volbách a odstavit ho od rozhodování,“ uvedl na Twitteru.

„Piráti již několikrát vyzvali české úřady, aby dodržovaly české a evropské předpisy ke střetu zájmů. Apeluji nyní snad již naposledy, aby se úřady řídily nejenom zákonem o střetu zájmů ve světle nálezu Ústavního soudu, ale i evropským finančním nařízením," uvedl na Facebooku předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Nyní zbývá jen, aby si pan premiér přestal vymýšlet a začal jej dodržovat,“ doplnil.

Předseda lidovců Jurečka uvedl, že novela o střetu zájmů není žádný „lex Babiš“, jak se jí někdy přezdívá. „Zároveň Ústavní soud upozornil na právo EU dohlížet na národní úroveň v případě podezření na střet zájmů. Politik by si měl vybrat, zda chce podnikat či dělat vysoce postavenou funkci. Věřím, že i EU dojde k brzkému závěru," uvedl na Twitteru.

Ústavní soud

Ústavní soud rozhodl: Zákon o střetu zájmu „lex Babiš“ zůstává beze změn!

„Veškeré prezidentovy námitky soud uznal nedůvodnými. Zeman spolu s některými poslanci chtěl pomoci svému spojenci Babišovi, a uvolnit mu ruce ve sporech s Evropskou unií. Dnes se jasně ukázalo, že míchat politiku a byznys není dobré, obzvlášť ve chvílích, kdy mohu své podnikání díky politice ovlivnit. Přesně to Andrej Babiš mohl dělat a dělá. Pokud by Lex Babiš padl, měl by jistě snazší pozici,“ komentoval rozhodnutí Ústavního soudu předseda STAN Vít Rakušan.

Rozhodnutí Ústavního soudu okomentoval také Miroslav Kalousek, jeden z nejvýraznějších kritiků Andreje Babiše. „Nejtrapnější na tom je, že to vůbec bylo nutné psát do zákona. Až do příchodu Andreje Babiše respektovali všichni členové vlády nepsaný princip, že nemohou sami rozhodovat o dotacích a zakázkách pro sebe. Premiérovi je ale tahle samozřejmá zásada cizí,“ napsal na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09.

„Každý má nezpochybnitelné právo podnikat i pobírat dotace, ale pouze za dozoru nezávislých úřadů. Proto je to neslučitelné s funkcí premiéra. Ať jste Andrej nebo Petr,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

ČTK, iPrima

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!