Opozici se nelíbí vládní návrh na zvýšení spotřebních daní, přirovnala jej k prohibici

Návrh na zvýšení spotřebních daní rozpoutal v úterý mezi poslanci vášnivou diskuzi ohledně motivů a kvality odhadu výpočtu příjmů do státního rozpočtu. Zákon počítá se zvýšením spotřebních daní z hazardu, tabáku a alkoholu. Vláda chce, aby si kuřáci za krabičku cigaret připlatili až o 13 korun více. Půllitrová láhev tvrdého alkoholu by pak vyšla o zhruba 10 korun dráž. Opozice návrh tvrdě kritizovala, podle Unie výrobců a dovozců lihovin je návrh diskriminační a zcela neefektivní.
Vláda chce výrazně zdanit líh
Vláda chce výrazně zdanit líh
Pixabay

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes zvýšení sazby na alkohol, tabák a hazard obhajovala hlavně jako součást boje se závislostmi. „Návrh na úpravu sazeb spotřebních daní se váže i na programové prohlášení vlády, podle kterého bude vláda při řešení problému závislosti prosazovat taková opatření, která povedou ke snižování škod a rizik spojených s problematikou závislosti na návykových látkách,“ uvedla ve Sněmovně.

Tuto motivaci zcela odmítá ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Vladimír Darebník. „Návrh není motivován jakýmikoliv zdravotními aspekty nebo snahou o snížení spotřeby alkoholu,“ myslí si Darebník. Vadí mu hlavně zjevné zkreslení výkladu vlády o spotřebě lihovin. „Spotřeba alkoholu v ČR zcela jednoznačně nesouvisí se spotřebou lihovin, ty činí pouze 27 procent z celkové spotřeby alkoholu v ČR, zatímco pivo tvoří 50 procent a víno 23 procent, těch se toto opatření vůbec nedotýká.“

Přestože lihoviny tvoří pouze 27 procent spotřeby, podle Darebníka odvádí více jak půlku ze spotřební daně na alkohol. „Do státního rozpočtu na spotřební dani za líh přibyde 60 procent z celkového výběru spotřební daně za alkohol, zatímco víno neodvádí vůbec nic, kromě šumivého vína, kde to jsou nějaké drobné, a pivo, které tvoří 50 procent spotřeby, odvádí pouze 35 procent výše spotřební daně,“ vysvětlil. 

„Budou pít čůčo“

Opozice kritizovala vládu na základě vesměs podobných argumentů. „Vláda sama (prostřednictvím návrhu) říká, že nevěří tomu, že to povede ke snížení spotřeby. Ona chce věřit jenom tomu zvýšení daní. Tam to je, tak se nehádejme! Ano, tady vládě věřím. Spotřebu to nesníží. Trochu bych pochyboval o tom výběru, protože si myslím, že se toho spousta přenese do šedé ekonomiky,“ oponoval ministryni financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nejtvrději kritizoval návrh na zýšení daní tradičně Václav Klaus mladší (Trikolóra). „Kam až chcete ty spotřební daně zvyšovat? Když se zvýšilo minule, skokově - spotřební daň z alkoholu, tak jste tady měli otravy a metanolovou aféru. Co ti lidé budou dělat? No, tak budou pít to čůčo - to levné krabicové víno, které spotřební daní zdaněno není a budou opilí úplně stejně. Čili že je to nějaké opatření pro zlepšení zdravotní situace populace, to je naprostý nesmysl. Je to naopak útok na české likérky a české výrobce alkoholu ve prospěch těch falšovaných,“ řekl. 

Vážně pití alkoholu a kávy prodlouží život?

Alkohol z vína je jako alkohol z kořalky, nebo ne?

S Klausem mladším souhlasí i Darebník. „Poslední zvýšení spotřební daně bylo v roce 2006 a v roce 2010, výsledkem byl vždy pokles výběru spotřební daně. Jestliže vláda říká, že zvýšením sazby spotřební daně se vybere o 1,2 miliardy korun více, tak náš předpoklad je, že se vybere o 1,2 miliardy méně. Což je skutečnost jak z let 2006, tak 2010. Vysvětlení je jednoduché, ty nízkopříjmové kategorie obyvatelstva se přeorientují na jiný druh alkoholu, například na levné víno. Jeden litr vína lze zakoupit už za 59 korun, spotřební daň je nula, obsah alkoholu je 15 procent. Vysokopříjmových skupin se to až tak moc nedotkne,“ sdělil redakci TV Prima.

Daň z lihu by se měla zvýšit o 13 procent. Kromě alkoholu ministerstvo financí počítá i se zvýšením daně za tabák. Sazby spotřební daně z cigarety by se měly zvýšit o cca 10 procent. Zvýšení daně u tabáku vláda požaduje o 224 korun, tedy na 2460 korun za jeden kilogram. Zvýšení se týká i zahřívaného tabáku. Za jednu cigaretu by měla být minimální daň 2,9 koruny, nyní je 2,63 koruny. „Chcete, aby krabička cigaret stála dvě stě korun? To už potom připomíná trošku americkou prohibici, kdy to aspoň udělali tedy ze zákona zákazem. No, ale výsledkem byli gangsteři a pašování a podobně," kritizoval návrh Klaus ml. 

reklama