Oproti loňsku přibylo obětí dopravních nehod. Nejčastěji se bourá uprostřed týdne

Dopravní policie zveřejnila statistiky dopravních nehod za první tři měsíce letošního roku. A čísla to nejsou nijak veselá. Oproti loňsku totiž vzrostl počet obětí dopravních nehod. Navíc i duben byl mnohem tragičtější než ten v minulém roce.
Počet dopravních nehod za první tři měsíce oproti loňsku stoupl
Počet dopravních nehod za první tři měsíce oproti loňsku stoupl
Pixabay

reklama

Za první čtvrtletí letošního roku se stalo více než 23 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo celkově 92 lidí. Oproti loňskému roku tak přibylo nejen usmrcených osob (o 6 více), ale také těch s lehkým zraněním (o 180 osob více).

„Počet osob usmrcených při nehodách v období leden – březen byl v období od roku 1961, od něhož dopravní policie disponuje souvislou statistikou dopravní nehodovosti, nejnižší v roce 2017 (86 usmrcených osob). Naopak nejvíce osob bylo při dopravních nehodách usmrceno v roce 1994 (305 usmrcených osob),“ upřesnil ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Vývoj počtu usmrcených osob za období leden - březen od roku 1980
Autor: Policie ČR Vývoj počtu usmrcených osob za období leden - březen od roku 1980

Statistiku nejspíše o moc nevylepší ani měsíc duben. Podle dosavadních výsledků totiž při nehodách jen za tento měsíc přišlo o život dalších 42 lidí. Od začátku roku by to tak znamenalo, že si nehody vyžádaly už celkově 134 obětí, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 13 usmrcení.

ilustrační foto

Počet obětí dopravních nehod v lednu po třech letech vzrostl. Od dvou smrtelných nehod dokonce řidiči ujeli

Nejvíce se podle statistik „bouralo“ ve středu

Nejvíce obětí dopravních nehod byli z řad řidičů osobních automobilů (40), chodců (31) a spolujezdců (9). „Nejvyšší nárůst počtu usmrcených byl zaznamenán právě u chodců a řidičů osobních vozidel (celkem u těchto kategorií o 17 osob oproti prvním třem měsícům roku 2017),“ uvedl Lerch.

Kdo nejčastěji při dopravních nehodách umíral?
Autor: Policie ČR Kdo nejčastěji při dopravních nehodách umíral?

V prvním čtvrtletí roku 2018 zaznamenali policisté pouze 39 dní, kdy nezemřel za volantem žádný člověk. Naopak jako jeden z vůbec nejtragičtějších dní na silnicích byl pátek 12. ledna, kdy zemřelo pět osob. Ve sledovaném období nejvíce dopravních nehod šetřili policisté v úterý 16. ledna 2018 (548 nehod) nejméně v neděli 7. ledna 2018 (128 nehod),“ popsal Lerch.

Co se pak týče jednotlivých dnů v týdnu, tak nejvíce se „bouralo“ ve středu. Naopak nejméně nehod se pak ze statistického pohledu odehrálo v neděli. Oproti roku 2017 se pak počet nehod zvýšil v pondělí, úterý, středu i sobotu. „K nárůstu počtu usmrcených osob oproti roku 2017 došlo u pondělních, čtvrtečních, pátečních a nedělních nehod (nejvíce u pátečních a nedělních nehod – shodně o 4 osoby),“ uzavřel Lerch s tím, že naopak největší pokles obětí dopravních nehod bylo při sobotních haváriích.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!