Orbán: Každé rozhodnutí, které migrantům posílá zprávu, že mohou přijít, povede k dalším tragédiím

Maďarský premiér Viktor Orbán dal rozhovor německému serveru Bild.de. Orbán mluvil o svém pohledu na migrační krizi, vysvětlil maďarský postoj a tři pilíře, na nichž stojí maďarské řešení migrační krize. Reagoval na dotazy ohledně německé kancléřky Merkelové nebo amerického miliardáře George Sorose.
Viktor Orbán
Viktor Orbán
Viktor Orbán / Facebook

reklama

Na úvod rozhovoru se redaktor Viktora Orbána zeptal, co cítí, když vidí obrázky uprchlíků, kteří se každý den topí u evropských břehů, načež maďarský premiér reagoval následovně (redakční poznámka: odpověď v plném znění):

„Mám pět dětí. Když vidím tyto obrázky, tak vidím je, protože každý je něčí dítě. Ale také jsem politik. A jako takový cítím zodpovědnost a sám sebe se ptám: Kdo za to nese odpovědnost? V první řadě samozřejmě ti, kteří podstupují tuto cestu. Ale to je příliš jednoduché. Vinni jsou rovněž evropští politici, kteří povzbuzují migranty a vytvářejí dojem, že stojí za to, aby se vydali. Takže pokud chceme zachránit životy, musíme zastavit lidi na jižním pobřeží Středozemního moře předtím, než se vydají na tuto beznadějnou cestu.“

Každý, kdo je zachráněn, se musí vrátit do Afriky

Podle Orbána se „každý, kdo je zachráněn, musí vrátit do Afriky. Toto je jediný způsob, jak můžeme zabránit těmto hromadným úmrtím. Hranice musí být chráněny.“ Maďarský premiér pak zdůraznil že „imigrační politika není společným úkolem EU. Je to národní záležitost každého členského státu.“ Od roku 2015 se z toho, podle něj, snaží udělat společný úkol – a selhávají.

Co se týká řešení migrační krize, Orbán předestřel tři pilíře, na nichž jeho země staví: „Každé rozhodnutí, které migrantům posílá zprávu, že mohou přijít, povede k dalším tragédiím. Maďarské řešení je od roku 2015 založeno na třech prvcích: Naše vlastní externí hranice musí být chráněny, pomoc lidem v nouzi musí být vyvážena, a pokud se členský stát rozhodne přijmout migranty, může to udělat dobrovolně.“

Na doplňující dotaz, kolik by si vzali Maďaři dobrovolně uprchlíků odpověděl: „Maďaři se rozhodli, že nechtějí migraci. Ženy a děti na našich hranicích samozřejmě obdrží pomoc, ale nevpustíme dovnitř ekonomické migranty.“

Soros je starý spekulant, který podporuje migraci

V rozhovoru došlo rovněž na kancléřku Merkelovou, jíž je Orbán jeden z největších kritiků v Evropě. Vyjádřil se, že mu nepřísluší hodnotit práci německé kancléřky a ponechá to na Němcích. „Pokud jde o problematiku uprchlíků, paní Merkelová nenese odpovědnost za otázku, kdo může žít v Maďarsku. Já bych si rovněž nedovolil rozhodovat, kdo může a kdo nemůže žít v Německu. A myslím to opravdu zdvořile,“ uvedl.

V souvislosti s kampaní, kterou Viktor Orbán v Maďarsku spustil proti americkému miliardáři maďarského původu, se redaktor ptal, zda je Orbán antisemitou. Mnoho lidí si údajně myslí, že kampaň měla řadu protižidovských prvků. Maďarský premiér reagoval, že Sorose vidí jako „starého maďarského spekulanta, zástupce kasino kapitalismu, který vynakládá své peníze na propagaci migrace“. Maďarům prý odhalili jeho skutečné záměry.

Co se antisemitismu týká, uvedl Orbán, že ve střední Evropě je na ústupu, zatímco v té západní posiluje – což lze vidět na konkrétních příkladech – obzvláště ve spojení s migrací. Připomněl také, že Soros je silně kritizován třeba v Izraeli a že, i kdyby byl Soros Švábem (redakční poznámka: Švábsko je historické území v Německu), postupovali by v kampani stejně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!