Orbán: Když padne Erdogan, padne vše. To je cílem Sorose

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během návštěvy Maďarska znovu opakoval svoji výzvu Evropě - když mu nepomůže, otevře brány syrským uprchlíkům.
Erdogan a Orbán
Erdogan a Orbán
foto youtube AFP

reklama

Výhrůžka souvisí s plánem tureckého prezidenta vybudovat na severu Sýrie bezpečnostní zónu. „Ať dostaneme podporu nebo nikoli, budeme pokračovat v pomoci těm, kteří jsou u nás hosty. Ale jen do určité míry a nebude-li to dále možné, otevřeme dveře do Evropy, jak jsem již dříve upozorňoval,“ prohlásil Erdogan.

Dnes pro změnu maďarská média píší o proslovu Viktora Orbána, který kladně hodnotil úsilí tureckého prezidenta. Vyzdvihoval jeho klíčovou roli v zastavení milionů migrantů, kteří by cestovali do Maďarska a Evropy. Přitom kritizoval opozici, která podle něj toto zřejmě nechápe. Orbán dále uvedl, že jakýkoli pokus odvolat tureckého prezidenta z funkce může být jen v zájmu „migračních sil“. „Podrývání tureckého úsilí v jeho zajištění rovnováhy, bezpečnosti, spolehlivosti a pořádku mají za cíl migrační síly, které tak chtějí realizovat svůj sen o tom, že Evropu zaplaví miliony migrantů,“ uvedl ve svém projevu maďarský premiér a dodal, že je to úmyslem amerického finančníka George Sorose. „Je to jeho slavný plán, že Evropa potřebuje příliv jednoho milionu migrantů ročně,“ řekl Orbán. Hodnotil dále skutečnost, že „dokud je u moci Erdogan a Evropa se s ním domluví, otevře brány spíše do Sýrie než do Evropy.“ Dodal: „Do té doby jsme v bezpečí."

reklama

reklama