Osmá nejčastější příčina smrti u žen? Chronické onemocnění ledvin!

V roce 2016 onemocnělo zánětem močového měchýře podle údajů VZP takřka 400 tisíc pacientů. Téměř 74 % tvořily ženy. Přitom opakované cystitidy mohou vést až k chronickému selhání ledvin, které je v celosvětovém měřítku pro něžné pohlaví osmou nejčastější příčinou úmrtí.
bolest zad - ledviny
bolest zad - ledviny
iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chronické onemocnění ledvin postihuje na celém světě přibližně 195 milionů žen. V důsledku této nemoci umírá každoročně téměř 600 tisíc z nich. Toto onemocnění je pro ně osmou nejčastější příčinou smrti. Ve většině zemí se choroba týká více než desetiny populace. 

Právě toto onemocnění patří mezi ta komplexní a je v přímém vztahu s civilizačními chorobami, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu nebo ateroskleróza. Právě ty se na ledvinové nedostatečnosti významně podílejí nebo jsou její příčinou. Jenže všechny zmiňované diagnózy se dají ovlivnit zdravou životosprávou.

Jana Bosáková pět let po transplantaci ledviny otěhotněla

Jana po transplantaci ledviny otěhotněla. Lékař se bál, že bude dítě postižené, vzpomíná

Svou roli hraje i věk

„Ideálně tedy nekouřit, vyvarovat se nadváhy, mít trochu pohybu, kvalitně jíst a pít a dodržovat pitný režim, kdy voda je nejlepším nápojem“, připomíná primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Bulovka Vladimír Vojanec. Dále se doporučuje pít alkohol s rozumem, hlídat si ukazatele civilizačních onemocnění – tlak, cukr a cholesterol, nenadužívat léky a předcházet infekčním onemocněním. „A pokud už nemoc nastane, rozhodně ji nepřecházet,“ varuje Vojanec.

Také platí, že výskyt onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U osob starších 60 let je podíl nemocných již 20 % a v 70 letech a více pak 35 %. Nicméně většina nemocných zjistí, že má vážně poškozené ledviny často velmi pozdě, nezřídka při jejich úplném selhání. Nemocné ledviny totiž nevarují většinou předem bolestí. O to více je zde důležité všeobecné povědomí o problematice.

Mnohdy jediná cesta k založení vlastní rodiny vede přes dárcovství vajíčka

Celoživotní plodnost mužů? Po čtyřicítce klesá kvalita spermií, dítě může mít zdravotní potíže, upozorňují studie

Světový den ledvin podporuje i olympionik Petr Koukal

„Užitečným nástrojem, který člověku napoví, zda by sám mohl či nemusel patřit do rizikové skupiny, je náš on-line test www.ledvinovakalkulacka.cz, kde je možné prevenci věnovat pár minut z pohodlí domova,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek. Navíc v rámci Světového dne ledvin, který připadá na čtvrtek 8. března, se od 8 do 15 hodin otevře všech 26 dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí společnosti. Zájemci si do nich budou moci bez objednání přijít nechat zdarma vyšetřit ledviny.

Světový den ledvin podporuje i olympionik a devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal. „Zvyšování povědomí o skrytých rizicích zákeřných chorob se věnuji systematicky. Sám jsem se musel nečekaně uprostřed sportovní kariéry utkat s rakovinou. Nic netuše jsem jednoho dne odpoledne zašel na preventivní prohlídku, během níž mi diagnostikovali rakovinu varlat. A hned druhý den ráno mě operovali. Byl to pořádný náraz. O poškozených ledvinách lidé také často nic netuší, když je to nebolí. A najednou je pozdě. Je dobré jim to minimálně jednou ročně připomenout,“ uzavřel Koukal.

Reklama
Reklama