Osmi německým pravicovým extrémistům uložil soud nepodmíněné tresty. Plánovali násilné svržení německé vlády

Celkem osm představitelů neonacistických a hooliganských skupin z východoněmeckého Chemnitzu (Saská Kamenice) bylo podle webu Deutsche Welle odsouzeno regionálním soudem v Drážďanech k několika letům vězení, když plánovali zahájit v Berlíně vzpouru na způsob občanské války. Jeden z obžalovaných byl odsouzen za zakládání „teroristické organizace“ a ostatní za členství ve skupině s názvem Revolution Chemnitz.
Demonstrace v Saské Kamenici
Demonstrace v Saské Kamenici
FTV Prima

reklama

Vrchní krajský soud v Drážďanech dal ve svém rozhodnutí za pravdu státnímu zástupci, že skupina představuje teroristickou organizaci. Vůdce skupiny Christian K. dostal nejdelší trest – pět let a šest měsíců – za založení teroristické skupiny a členství v ní. Ostatní obžalovaní byli odsouzeni na dva roky a tři měsíce vězení za členství v Revolution Chemnitz. Pět z nich bylo navíc shledáno vinnými z vážného narušení soužití, jeden byl navíc odsouzen i za násilí.

28. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: MASIVNÍ NEPOKOJE V CHEMNITZU PO ZABITÍ NĚMCE PŘISTĚHOVALCI

KOMENTÁŘ: Rozbuška Chemnitz? Je jen otázkou času a místa, kdy a kde příště

Osm mužů ve věku 22 až 32 let údajně vedlo ve východoněmeckém městě Chemnitzi zdejší scénu chuligánů a neonacistů. Skupina vznikla v roce 2018 v době chemnitzkých protestů proti migrantům, které následovaly po vraždě pětatřicetiletého Němce, za níž byl odsouzen mladý Syřan. Podle státního zástupce vyzval Christian K. v on-line chatu zbývajících sedm členů k účasti na práci skupiny a zveřejnil dokument, který obsahoval cíle skupiny. Nikdo ze skupiny neprotestoval proti výzvě k násilnému jednání vůči „levičákům, parazitům, zombies Angely Merkelové, diktátorům médií a jejich otrokům“.

Skupina údajně plánovala zorganizovat v Berlíně 2. října 2018 akce, které by vedly k něčemu, jako je povstání nebo občanská válka. Mělo se to odehrát v předvečer oslav sjednocení Německa. Státní zástupci založili své obvinění částečně na použití protokolů chatu nazvaného „Plánování revoluce“, které byly nalezeny na mobilních telefonech obžalovaných. Muži se snažili obstarat si zbraně. Pět obžalovaných už v září 2018 přistoupilo k akci, o níž mluvili jako o zkušební a při níž cíleně napadali lidi, které považovali za migranty nebo stoupence levice.

Členové skupiny byli zadrženi policií v polovině září, kdy napadli uprchlíky a skupinu mladých lidí, z nichž jeden byl zbit.

reklama

reklama