Ostrá reakce Moskvy: Postup Česka je promyšlený a cynický. Rusko hodlá zakázat vstup českým představitelům

Kuzněcov v úterý 5. března přicestoval s ruskou delegací na jednání o ekonomické spolupráci s Ruskem, které se konalo ve středu. Diplomat je na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.
Ruská delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu RF Denisem Manturovem v první chvíli uvažovala, že se vrátí do Moskvy a nakonec se jednání mezivládní komise na Pražském hradě účastnila. V delegaci mimo jiné byl rovněž prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov a Michail Anisimov, který je ředitelem odboru mezinárodní spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu RF.
Diplomat Andrej Kuzněcov je na seznamu nežádoucích osob již několik let. Za českou stranu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která se jednání rovněž účastnila, uvedla, že s ní problém seznamu členů delegace nikdo neřešil.
Včera postup českých bezpečnostních orgánů na letišti odsoudil prezident Miloš Zeman: „Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky... A protože tady byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci... Jsou lidé, kteří neumějí nic jiného než dělat hloupé provokace... Nemávněme nad tím rukou. Ptejme se, kdo škodí a kdo prospívá ekonomickým vztahům, ať už s jakoukoliv významnou zemí.“
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová se včera vyslovila k jednání českých úřadů: „Odpovědnost za možné negativní důsledky bezohledné politiky vůči Rusku, která je nesmyslná a není pragmatická, spočívá výhradně na iniciátorech takové akce.“ K tomu navíc dodala, že Moskva tento akt nezanechá bez odpovědi. Podle zprávy agentury RIA Novosti měla Zacharovová nazvat jednání českých pohraničních orgánů za cynické a promyšlené vyhrožování.
Ruská média na druhé straně pozitivně hodnotí výsledek jednání: „Setkání mezivládní komise, vedené vedoucími ministerstev průmyslu a obchodu Ruska a České republiky, Denisem Manturovem a Martou Novákovou, bylo velmi úspěšné... Obchodní obrat mezi oběma zeměmi se v roce 2018 zvýšil o 17,5 procenta a dosáhl 8,7 miliardy dolarů.“
Odvetná ruská reakce může spočívat v tom, že Rusko zakáže vstup na své území „kterémukoli představiteli ČR,“ uvedl první místopředseda výboru Federální rady pro mezinárodní záležitosti Vladimir Džabarov po jednání Rady federace o postupu českých pohraničních orgánů. „Nemusíme kteréhokoli oficiálního představitele Česka do Ruska vpustit,“ dodal k tomu Džabarov.
Jednání české strany není zřejmě ojedinělé. Vyplývá to z prohlášení ruského premiéra Michaila Medveděva při jeho pondělní návštěvě v Bulharsku, kde si stěžoval na negativní vztahy se zeměmi EU a navíc ve vztahu právě k mezivládním komisím: „Nedostatek kontaktů mezi Ruskem a některými zeměmi EU na úrovni mezivládních komisí je negativní praxí, neboť naznačuje, že obě strany mají o sobě pochybnosti. Bohužel ne se všemi zeměmi EU existují vztahy mezivládních komisí. To nemluvím o tom, že se neuskutečňují ani vrcholné schůzky a jednání mezi ruskou vládou a Evropskou komisí. Je to špatné a vzniká pocit nedůvěry. Mám ze všeho pocit, že někdo tyto vztahy brzdí.“
Příčiny incidentu na letišti Václava Havla se pokusil pro ruská média vysvětlit Vadim Truchačev, vedoucí katedry regionálních a zahraničních vztahů Státní univerzity humanitních studií: „Skutečnost je taková, že českou politickou elitu představuje poměrně dost lidí, kteří jsou protirusky zaujatí a přitom zaujímají poměrně vlivné pozice. Příkladem je ministr zahraničí Petříček, který stejně jako další hledají příležitost prokázat, že Česká republika je uvědomělým členem EU a NATO a dokáže se postavit proti ´ruské hrozbě´.“