Ostré reakce na Trumpovo rozhodnutí ohledně Jeruzaléma: Bouřlivé protesty i výzvy k intifádě

Středeční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, vyvolalo nejen v řadách Palestinců vlnu nevole. Vůdce radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja dnes navíc vyzval Palestince k zahájení nové intifády, tedy ozbrojeného povstání proti Izraeli.
Americký prezident vyobrazený na zdi ve městě Betlém
Americký prezident vyobrazený na zdi ve městě Betlém
AP

reklama

Uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, je podle amerického prezidenta „přiznání si skutečnosti“. S tím ale rozhodně nesouhlasí Palestinci, kteří ihned po Trumpově projevu vyrazili do ulic. Právě oni totiž považují Jeruzalém za své hlavní město.

Není proto divu, že palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil „tři dny hněvu“. Manuel Hassassian, hlavní představitel Palestiny ve Velké Británii pak v rozhovoru pro BBC prohlásil, že uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele, rozpoutal Trump na Blízkém východě de facto válku.

V palestinských městech včetně Betlému se dnes konaly bouřlivé demonstrace. Desítky lidí utrpěly zranění.

K nepokojům se připojil i vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja, který vyzval Palestince k povstání proti Izraeli. „Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení. Politice, jakou vedou za podpory USA sionisté, nelze čelit jinak než novou intifádou,“ dodal.

Haníja využil situaci kolem Jeruzaléma k výzvě pro sjednocení Palestinců. Fráze jako „Jsme na jedné lodi“ a „Musíme být silní“, pronesl vůdce v projevu vysílaném v televizi.

Vůdce radikální organizace dále řekl, že veškeré pokusy o mírovou dohodu s Izraelem s rozhodnutím o Jeruzalému skončily. „Oznamujeme dnes, že takzvaný mírový proces byl navždy pohřben. Svým bratrům v palestinské samosprávě vzkazuji, že musíme zaujmout jasné stanovisko... opustíme (mírový) proces z Osla, který nám přinesl jenom bolest a utrpení,“ uvedl Haníja.

Kdo je naopak s Trumpovým rozhodnutím spokojen, je izraelský premiér Bejamin Netanjahu. Je si ale vědom rizik, které celá situace vyvolala, a obyvatele Izraele připravuje na násilnosti. Armáda vyslala k jednotkám na Západním břehu Jordánu posily a americká velvyslanectví na Blízkém východě varovala americké občany před možnými protiamerickými protesty.

O zrušení rozhodnutí hlavy Spojených států žádá část arabských států v čele se Saúdskou Arábií. Irácké ministerstvo zahraničí si zase předvolalo amerického velvyslance z Bagdádu, aby mu předalo protest proti Trumpovu postupu. V ulicích Bagdádu se pak stejně jako v Pákistánu konaly protiamerické demonstrace. Proti Trumpovu výroku se ostře vyjádřil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil

reklama

reklama