Ostře sledované volby v Hongkongu: Volit přišel rekordní počet lidí

Několikametrové fronty do volebních místností, takový pohled se dnes naskytl návštěvníkům bohaté asijské metropole. Zatímco ke stejným volbám před čtyřmi lety přišlo 1,47 milionu voličů, letos to byl dvojnásobek. Téměř v 7,5milionovém Hongkongu voliči mohli vybírat z kandidátů v 452 volebních okrscích. Pokud by prodemokratičtí kandidáti v dnešních volbách vyhráli, mohli by získat šest ze sedmdesáti křesel v hongkongské legislativní radě. Tento orgán má pravomoc přijímat, měnit nebo rušit zákony, schvalovat rozpočty a schvalovat jmenování nebo odvolání soudců vrchního soudu. Část radních se však podílí i na volbě správce Hongkongu.
„Jelikož občanské nepokoje a protestní hnutí začaly v červnu, volby jsou dnes jedinou možností, jak vyjádřit naši nespokojenost s Pekingem," řekl pro americkou NPR pro-demokratický aktivista Joshua Wong. „Vysoká míra účasti… rozhodně odráží naději lidí Hongkongu na zavedení opravdového všeobecného volebního práva,“ uvedl pro CNBC další prodemokratický volič, kterému je třicet let.
Většina mladých lidí si přeje změnu, rozšíření pasivního volební práva a konkrétněji umožnění volit „protipekingské“ kandidáty. Mezi ně patří i již zmíněný Wong. Ten byl z voleb úřady vyřazen poté, co volební cenzoři uvedli, že jeho kandidatura je v rozporu se zákony města. Wong totiž dříve obhajoval právo na sebeurčení Hongkongu. To je však v očích Pekingu chápáno jako jasný znak separatismu. Tyto snahy se čínská vláda snaží všemi množnými způsoby potírat.
U části zejména starších voličů z okrajových částí metropole se potom očekává, že v hlasování podpořili naopak propekingské kandidáty. V to doufá i správkyně Hongkongu Carrie Lam, která doufá, že volby situaci uklidní. „Doufám, že klid, který doprovází dnešní volby, bude následovat i po nich a ukáže se, že ne všichni občané si přejí uvrhnout metropoli do chaosu,“ řekla v neděli správkyně Lam.
Přestože původní zprávy mluvily o masivním nasazení více jak třiceti tisíc policistů, kteří měli hlídat všechny volební místnosti, nakonec bylo přítomno pouze několik málo jednotek. Politické spektrum metropole je poměrně pestré - o hlasy voličů se přetahuje více než dvacet rozdílných politických stran, přičemž tyto strany by se daly rozdělit jako propekingské a protipekingské. Silně pročínská Demokratická aliance pro zlepšení a pokrok v Hongkongu v současnosti drží 118 křesel v místních radách. Prodemokratické strany jsou podobně jako v jiných nedemokratických režimech silně fragmentovány. První výsledky voleb by měly být známy krátce před půlnocí. Očekává se, že pokud prodemokratičtí kandidáti uspějí, tak by mohli demonstranti ve svých požadavcích ještě přitvrdit.