OSVČ je bezmála milion. Chcete také začít podnikat? Tohle všechno musíte vyřídit

Počet aktivních osob samostatně výdělečně činných u nás poslední dobou neklesal, naopak spíš rostl. Plánujete se také pustit do podnikání? Pro začátek musíte vyřešit následující náležitosti...

Podnikání je riziko, které sice může přinést velký zisk, výdělek na slušné živobytí i osobní realizaci, ale také obrovské zklamání a krach. Podle aktuálních statistik zřejmě až stovky tisíc zaregistrovaných podnikatelů pozastavily svou činnost nebo nejsou nijak aktivní. Živnostenský rejstřík totiž podle Ministerstva průmyslu a obchodu eviduje přes dva miliony podnikatelů - fyzických osob. Na druhou stranu zase Česká správa sociálního zabezpečení uvádí ke konci třetího čtvrtletí minulého roku přesně 999 102 aktivních OSVČ. (Tři měsíce předtím vykonávalo činnost 992 103 fyzických osob, o další čtvrtletí zpátky pak 971 363.) Tedy více než polovina podnikatelů fyzických osob z nejrůznějších důvodů teď svoji činnost nevykonává.

Významný vliv na ekonomiku

I tak je milion na naši zemi podle odborníků velmi slušné číslo. Za zhruba osm let zpátky je přitom aktuální počet aktivních OSVČ (podle výše uvedeného posledního údaje sociální správy) rekordní. Živnostníci tak zaujímají v české ekonomice významné místo, mimo jiné dávají práci i jiným lidem. OSVČ podnikají buď zcela místo zaměstnaneckého poměru nebo formou vedlejší činnosti. Nejvíc obecně v nekonkretizované výrobě, obchodní činnosti a službách, a poté v pohostinství. Častěji podnikají muži, nicméně i u žen je patrný nárůst. Také hodně mladých lidí zkouší uspět se svými start-upy.

Příjem k zaměstnání nebo při studiu

40 procent aktivních samostatně výdělečných osob má podnikání jako vedlejší činnost – tedy může se jednat o zaměstnance, kteří k tomu ještě přeprodávají oblečení z druhé ruky, vydělávají na internetu (blogy, vlogy apod.) nebo vyrábějí keramiku, kterou prodávají pravidelně na internetu nebo regionálních trzích. Také maminky na rodičovské, studenti nebo důchodci si mohou přivydělávat podnikáním - právě formou vedlejší činnosti. Mají pak výhodnější podmínky, pokud jde o výši a placení záloh nemocenského a zdravotního pojištění. U studentů i žen, které jsou doma s dítětem, se může jednat o rozjezd něčeho, čemu se budou po skončení školy či nástupu potomka do školky plně věnovat.

Když chcete začít...

Pokud se smíříte s faktem, že ani drobné podnikání není žádný med (a to nejen v otázce časové náročnosti, stresu, vymýšlení marketingových strategií, správy vlastního webu, ale i regulí ze strany státu nebo ručením celým svým majetkem) a chcete do toho jít, možností je obrovské množství. Záleží na vašich schopnostech, zkušenostech, snech, místních poměrech, finanční situaci a zajímavých nápadech. Spustit podnikání může být rychlé a jednoduché (například tvorba webů), ale také náročné – zejména kvůli získání nejrůznějších dalších povolení či zřízení speciálního prostoru (například výroba potravin - viz níže). Záleží na tom, v čem se budete realizovat.

Pravděpodobně už máte určitou představu, jedinečný nápad nebo potřebu. Pokud ne, tak jen pro představu… Můžete cílit na lidi v regionu (obchod s regionálními produkty, úklid firem či domácností, jazykové kurzy, pečení dortů), nebo to zkoušet v celostátním měřítku (výroba s dodáváním do obchodů po republice, webdesign, e-shop: s levnou elektronikou, galanterií, zbožím z ciziny a podobně).

Podnikat můžete samozřejmě logicky v oboru, který jste vystudovali nebo čím jste se vyučili, ale není to podmínkou. I ekonomka s diplomem může začít šít plesové šaty nebo zdravotní sestra plést čepice. Jsou totiž živnosti (tzv. volné - je jich celá řada a jsou nejvíc využívané), které nejsou vázané na vzdělání nebo určitou specializaci (Informace o jednotlivých živnostech a jejich přehled v příloze Živnostenského zákona).

Ne každý podnikatel ale musí mít živnost. Například hudebníci či autoři mohou být OSVČ s povinností platit daň i zálohy, ale bez nutnosti živnostenského oprávnění.

Co potřebujete vyřídit, když chcete začít podnikat jako fyzická osoba?

Máte tedy jasno v tom, že chcete začít podnikat. Dříve než přijmete první objednávku, prodáte první výrobek nebo poskytnete službu, musíte mít vyřešené úřady.

Přihlásit se k potřebným institucím můžete pouze jedním dokumentem. Na jakémkoliv živnostenském úřadu nebo pobočce CzechPointu vyplníte Jednotný registrační formulář. Jeho prostřednictvím se přihlásíte do evidence jak živnostenského úřadu, tak správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny (jimž budete odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění). Zároveň lze podat i registraci k finančnímu úřadu (budete platit daň z příjmů, možná i silniční daň, DPH se většiny začínajících podnikatelů týkat nemusí), ale jen za předpokladu, že nemáte povinnost podávat tato podání elektronicky. Pokud se jako OSVČ nebudete registrovat k živnosti, musíte svoji činnost oznámit správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně i finančnímu úřadu sami, a to řádově do 8 dnů od zahájení činnosti.

Zároveň spolu s formulářem musíte předložit další dokumenty či doklady. Samozřejmostí je platná občanka. V případě živností, které vyžadují splnění zvláštních podmínek provozování (odbornou způsobilost), s sebou mějte i doklady o vzdělání, praxi, osvědčení či potřebná oprávnění. To se týká živností řemeslných, vázaných a koncesovaných. K provozování volné živnosti žádná speciální potvrzení nepotřebujete.

Kolik to stojí?

Na začátku živnostenského podnikání musíte zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 korun. Pokud se registrujete na Czech POINTu, zaplatíte navíc ještě 50 korun. Při dalším ohlášení nebo při podání další žádosti o koncesi se platí pětistovka.

Vzhledem k tomu, že budete některé platby v průběhu podnikání hradit bezhotovostně, měli byste si také zřídit bankovní účet. I z hlediska obchodního styku se zákazníky a jinými partnery je to v dnešní době nutné.

Sociální a zdravotní pojištění + daň

Příslušné úřady o vaší činnosti tedy vědí. Bude-li vaše živnost hlavní výdělečnou činností, budete platit pravidelně předepsané zálohy správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně. V případě vedlejší činnosti v prvním roce zálohy neplatíte a jejich výše pro další rok vám bude vypočtena podle dosažených příjmů. Na obě instituce odevzdáváte Přehledy příjmů, které se obvykle vyplňují a odevzdávají spolu s přiznáním k dani z příjmů. To jste povinni podat na Finanční úřad. Odevzdává se zpětně za kalendářní rok na konci prvního čtvrtletí roku následujícího.

Jak na účetnictví?

Daň tedy počítáte z vašich příjmů a výdajů. Budete-li mít příjem nižší než milion korun, můžete výslednou částku zjistit pomocí tzv. výdajových paušálů, kdy evidujete pouze příjmy a výdaje určíte procentem (jeho výše dle typu živnosti). Případně můžete vést klasickou daňovou evidenci příjmů i výdajů (tedy schováváte si veškeré doklady). Takto musíte fungovat i při ročním příjmu nad 1 milion korun. Respektive, ještě je možné vzít v úvahu maximální výdaje po možném uplatnění paušálu, které lze v určitých případech využít i při příjmu nad 1 milion. Stropy výdajů uplatňovaných procentem z příjmů jsou od roku 2018 následující:

  • u příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a u příjmů z řemeslných živností 800 000 Kč,
  • u příjmů z ostatních živností mimo řemeslných živností 600 000 Kč,
  • u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku 300 000 Kč,
  • u jiných příjmů ze samostatné činnosti 400 000 Kč.

Lákají vás potraviny či kosmetika? Pozor na hygienu

Při provozování některých speciálních živností máte ještě povinnost splnit další kritéria. Chcete-li například doma péct sušenky nebo vařit džemy, které následně budete prodávat na trhu, musíte splnit hygienické požadavky a zaregistrovat se u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Více informací najdete na webu SZPI. U puncovního úřadu se zase musíte ohlásit v případě práce s drahými kovy. I výroba mýdel či přírodní kosmetiky podléhá kontrole hygieny a musíte splnit určité podmínky dané zákonem.

A co EET?

Je možné, že vaše podnikání bude podléhat elektronické evidenci tržeb. Pokud chcete otevřít kamenný obchod nebo velkoobchod, restauraci, kavárnu, hotel či penzion, kde budete přijímat od zákazníků i hotovost, pak vás nemine pořízení speciální pokladny (softwaru), která každou platbu posílá finančnímu správci. Jinak zatím při spouštění nového podnikání, které ale nerozjedete před koncem letošního února, tyto povinnosti řešit zřejmě nemusíte. Od 28. února totiž začne platit rozhodnutí Ústavního soudu, že všechny bezhotovostní platby (faktury, příjem peněz za odeslaný balík na dobírku) i jakékoliv platby kartou (online i přes terminál) přestanou podléhat této povinnosti. Zároveň byl zrušen náběh dalších podnikatelských činností, které se do EET měli připojit během letošního roku.

Tipy navíc...

  • Podnikat lze tedy různě, a tudíž s různou potřebou počátečních finančních zdrojů. Záleží na konkrétním nápadu a vstupních podmínkách. Na začátku je zásadní vyhodnotit situaci a dříve než se pustíte do zadlužování nebo utrácení rodinných úspor, je nutné vytvořit plán a také otestovat zájem lidí.
  • Pokud nemáte vlastní zdroje, můžete zkusit získat peníze i od lidí (a zároveň tím otestovat, jak moc je váš nápad pro potenciální zákazníky zajímavý) pomocí tzv. crowdfoundingu. Na vybraných internetových projektech představíte svůj záměr a pokud lidi osloví natolik, že vám přispějí, máte šanci vybrat zajímavou částku na rozjezd podnikání. Pokud si za nápadem stojíte a věří vám i rodina, můžete také zkusit požádat banku o úvěr.
  • Máte-li možnost, začněte s drobným podnikáním během stálého zaměstnání. Pravidelný příjem vám pomůže zůstat v klidu, kdyby se živnost nerozvíjela podle plánů.
  • Vrátíme-li se k příkladu šití šatů - vyzkoušejte nejdřív pár kousků ušít a nabídnout buď na místním trhu, nebo v internetové galerii. Pokud o vaše zboží bude zájem a vy nebudete zvládat plnit včas zakázky, teprve pak uvažujte o větší dílně, e-shopu, nákupu dalších šicích strojů a případných zaměstnancích.
  • Součástí vašeho podnikání může být i sociální aspekt. Nejen ve chvíli, kdy nemáte zdroje na zřízení provozovny, si například můžete objednat kompletování či výrobu celého výrobku dle vašeho návrhu v blízké chráněné dílně.

Ivana Kropáčková

Tagy: